Acil servise ambulansla getirilen hastaların geliş news (national early warning score) ve rems (rapid emergency medicine score) puanlarının acil servis sonlanımı ile ilişkisi
  1. Tez No: 471693
  2. Yazar: YUSUF CANKAT BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TOPAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Health Care Management, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın esas amacı acil servise ambulansla başvuran hastaların REMS ve NEWS skorlarının hastaların acil servisteki sonlanımı ve hastaya ait özellikler ile olan ilişkisinin saptanmasıdır. Ayrıca acil servise ambulansla başvuran hastaların REMS ve NEWS skorları ile ciddiyet durumlarının değerlendirilmesidir. Yöntem: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine 15.02.2017 ile 15.04.2017 tarihleri arasında ambulansla başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 1004 hasta çalışmaya alındı. Hastaların acil servise geldiği andaki tansiyon arteriyel, nabız, solunum sayısı ve oksijen satürasyonu içeren vital bulguları ölçüldü. Glasgow koma skalası (GKS) ve AVPU sistemi ile hastaların bilinç durumu değerlendirildi. Sorumlu hekim tarafınca hastanın oksijen ihtiyacı belirlenip, not edildi. . Hastaların kaydedilen verileri kullanılarak Rapid Emergency Medicine Score (REMS) ve National Early Warning Score (NEWS) puanları hesaplandı. Hastaların REMS puanları, NEWS puanları, acil servis sonlanım şekilleri arasındaki ilişkiler analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 62,6±19,2 (Ortanca: 62 yaş, Aralık: 18-105 yaş) yıl olan 513 (%51,1)'ü erkek, 491 (%48,9)'i kadın toplam 1004 hasta dâhil edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: The aim of this study is to determine the relationship between the REMS and NEWS scores of the patients who applied with the emergency ambulance service and the patients' emergency endings and the characteristics of the patients. In addition, REMS and NEWS scores of the patients who applied to the emergency service ambulance and the severity cases were evaluated. Method: Between 15.02.2017 and 15.04.2017, 1004 patients admitted to the Emergency Medical Clinic of Istanbul Education and Research Hospital with ambulance and accepted to participate in the study were taken into the study. Vital signs including blood pressure arterial, pulse, respiratory rate and oxygen saturation were measured when the patients were in emergency service. The Glasgow Coma Scale (GCS) and the AVPU system were used to assess the consciousness of the patients. The oxygen need of the patient was determined and noted by the responsible physician. . Rapid Emergency Medicine Score (REMS) and National Early Warning Score (NEWS) scores were calculated using recorded data from patients. Relationships between REMS scores, NEWS scores, and emergency outcome patterns of patients were analyzed. Results: 491 (%48,9) female and 513 (%51,1) male, totally 1004 patients were enrolled to the study. The mean age of the patients were 62,6±19,2 (Median: 62 years, interval 18-105).