Perimenopozal kadınlarda pop-q muayene sonuçları, pelvik organ prolapsusunda vajinal doğum ile sezaryen doğumun ve diğer risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Peri̇menopozal kadinlarda pop-q muayene sonuçlari, pelvi̇k organ prolapsusunda vaji̇nal doğum i̇le sezaryen doğumun ve di̇ğer ri̇sk faktörleri̇ni̇n değerlendi̇ri̇lmesi̇
  1. Tez No: 796863
  2. Yazar: ELİF YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ TAHSİN AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Araştırma perimenapozal dönemdeki kadınlarda POP-Q muayenesi ile pelvik organ prolapsus prevalansını belirlemek ve pelvik organ prolapsusunun risk faktörlerini değerlendirmek amacıyla düzenlenmiştir. Gereç-Yöntem: Araştırma İstanbul Gaziosmanpaşa-Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran 250 40-55 yaş arası vaka ile gerçekleştirilmiştir. Vakaların genel medikal ve obstetrik-jinekolojik öyküleri kaydedilmiş ve POP-Q muayeneleri değerlendirilmiştir. POP-Q klasifikasyon sistemine göre muayene sonuçları kaydedilmiştir. Bulgular: Pelvik organ prolapsus prevalansı POP-Q klasifikasyon sistemine göre evre-2 ve üzeri vakalar olarak değerlendirildiğinde %31,6'dır. Evre-1 vakalar da buna dahil edildiğinde oran %52,4'tür. Yaş, doğum şekli, gebelik sayısı, iri bebek doğum öyküsü, kronik konstipasyon olan kadınlarda pelvik organ prolapsusunun daha sık olduğu tespit edilmiştir. Sonuç-Tartışma: Pelvik organ prolapsusu perimenopozal kadınlarda sık olarak görülen, kadınların doktora gelmekten ve şikayet olarak belirtmekten çekindikleri ve yaş, parite, vajinal doğum gibi bilinen risk faktörleri ile birlikte sıklığında artış görülen sosyo-ekonomik ve hayat kalitesi üzerine ciddi negatif etkileri olan jinekolojik bir sorundur. Bu sorun ile mücadelede en büyük sorumluluk kuşkusuz ilk önce bu sorunun gizlenebileceğini göz önünde bulundurup ortaya çıkarmakla sorumlu olan sağlık çalışanlarına düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was designed to determine the prevalence of pelvic organ prolapse and to evaluate the risk factors of pelvic organ prolapse in women in the perimenopausal period with POP-Q examination. Materials-Methods: The research was carried out with 250 cases between the ages of 40-55 who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic of Istanbul Gaziosmanpaşa-Taksim Training and Research Hospital. General medical and obstetric-gynecological histories of the cases were recorded and POP-Q examinations were evaluated. Inspection results were recorded according to the POP-Q classification system. Results: The prevalence of pelvic organ prolapse is 31.6% when evaluated as stage-2 and above cases according to the POP-Q classification system. When stage-1 cases are included, the rate is 52.4%. It has been determined that pelvic organ prolapse is more common in women with age, mode of delivery, number of pregnancies, history of large baby birth, and chronic constipation. Conclusion-Discussion: Pelvic organ prolapse is a gynecological disease that is frequently seen in perimenopausal women, has serious negative effects on socio-economic and quality of life, which is increased in frequency with known risk factors such as age, parity, and vaginal delivery. is the problem. Undoubtedly, the greatest responsibility in the fight against this problem falls to the healthcare professionals, who are responsible for revealing and considering that this problem can be hidden first.