Çalışma hayatındaki motivasyonun örgütsel bağlılık üzerine etkileri: İSFALT örneği
The effects of organizational commitment on motivation in working life: ISFALT example
- Tez No: 471743
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Örgütlerin bel kemiğini oluşturan ve en önemli dinamiklerinden biri olan insan kaynakları, çalışanlar için de aynı ehemmiyeti gerektirecek bir oluşumdur. Bu manada örgütsel bir başarının elde edilebilmesi için çalışanların memnuniyeti birincil amaç ve önem teşkil etmektedir. Buna bağlı olarak ise, yüksek verim elde edebilmenin temel prensiplerinden biri de çalışan motivasyonunu sağlayabilmek ve yine devamında örgütsel bağlılığı oluşturabilmekten geçmektedir. Örgütsel anlamda yerleşik hale gelmiş bir çok insan kaynakları dinamiği çalışanların motivasyonunu yüksek seviyede tutabilmenin anahtarıdır. Motivasyonu yüksek olan bir çalışan, örgüt kültürünü ve yapısını benimsemiş buna bağlı olarak da örgütsel bağlılığı elde edebilmiş olmaktadır. Bu çalışmada ise; motivasyonun örgütsel bağlılığa etkisini ölçebilmek adına literatür taramasıyla kapsamlı bir teori elde edilmiş, anket yöntemi kullanılarak sonuçlar analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar göstermektedir ki, örgütsel bağlılık ve motivasyon arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Bu ilişki, çalışanların tutumlarını etkilemekte ve hem mesleki hem de örgütsel anlamda davranış geliştirmeye sebebiyet vermektedir.
Özet (Çeviri)
Human resources, which constitute the backbone of organizations and which is one of the most important dynamics, is a formation that will require the same importance for employees as well. In this sense, the satisfaction of employees is the primary purpose and importance for achieving an organizational success. As a result, one of the basic principles of achieving high efficiency is to provide employee motivation and to continue to create organizational commitment. The dynamics of many human resources that have become established in the organizational sense are the key to keeping employees motivated at a high level. An employee with a high motivation is able to obtain organizational loyalty due to the adoption of the organization's culture and structure. In this study; In order to measure the effect of motivation on organizational commitment, a comprehensive theory was obtained by literature search and the results were analyzed using questionnaire method. The results shows that there is a significant relaptionship between organizational commitment and motivation This affects the attitudes of the employess and leads to the development of behavior in both professional and organizational sense.