Aile işletmelerinde kurumsallaşma ve örgüt kültürü ilişkisi
The institutionalization of family firms and its relationship with organizational culture
- Tez No: 471749
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünya genelinde, iş dünyasının temelinde aile işletmelerinin girişimleri bulunmaktadır. Birçok aile işletmesi, küresel iş dünyasının en önemli istihdam merkezi olarak görülmektedirler. Bugün, birçok uluslararası işletmenin temelinde aile işletmelerinin girişimciliği bulunmaktadır. Aile işletmelerinin bu durumu, bir örgüt kültürü gerçeğini de oluşturmaktadır. Aile işletmeleri, çoğunlukla, geçmişte oluşturulan kültürel değerlerinin doğrultusunda çalışmaktadırlar. Bazı aile işletmeleri bu kültüre fazlasıyla bağlı olurken, bazıları, zaman içerisinde bu kültürden uzaklaşmışlardır. Bu noktada da her iki aile işletmesi türü için de kurumsallaşma konusunun önemi ortaya çıkmaktadır. Aile işletmeleri için genellikle kurumsallaşma bir sorun olarak görülmektedir. Genellikle aile üyeleri, aile işletmeleri için egemen örgüt kültürünün korunmasına çalışmaktadırlar. Bu nedenle de kurumsallaşmanın değişim için uygulamaları çeşitli direnişler ile karşılaşmaktadır. Bu tez çalışması içerisinde de aile işletmelerinin kurumsallaşma ile olan ilişkisi ve örgüt kültürünün bu süreçteki etkisi üzerine odaklanılmaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise İstanbul'da imalat sektöründe yer alan çeşitli aile şirketlerin çalışan 284 kişinin konuya dair yaklaşımlarını ölçmek adına bir anket çalışması bulunmaktadır. Anket sonuçlarıyla birlikte katılımcıların işletmelerindeki kurumsallaşma çabalarını nitelikli olarak değerlendirdikleri anlaşılmaktadır. Anket sonucunda elde edilen verilere göre örgüt kültürü ile aile işletmelerinin kurumsallaşması arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Aile işletmelerinin kurumsallaşmasının sağlanabilmesi, örgüt kültürünün buna uygun olmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
All around the world, there are the entrepreneurship moves of family enterprises in the basis of business world. A lot of family enterprises are seen as the most important employment center of global business world. Today, there are the entrepreneurship attempts of family enterprises in the basis of a lot of international enterprise. This situation family enterprises creates the reality of organizational culture, too. Family enterprises, mostly, work on the direction of cultural values, which were created in the past. While some of family enterprises are loyal to this culture, some of them walked away from this culture in time. Right in this point, the importance of institutionalization came out for both kinds of family enterprise. Institutionalization, generally, is seen as a matter for family enterprises Generally, family members try to protect the dominant organizational culture for their family enterprises. That is why the applications of institutionalization for change meet some resistance. In this study of thesis, the relationship of family enterprises with institutionalization and the effect of organizational culture in this process is focused on. In this last chapter of thesis, there is a survey to measure the approaches of 284 employees, which work in various family enterprises in Istanbul that they are in production sector. It is understood by the survey results that the participants of survey is evaluated their enterprises' institutionalization efforts as quality. In the end of survey, it has been reached that there was a meaningful relationship between organizational culture and family firms. Institutionalization of family firms depends on the compatibility between organizational culture and institutionalization.