İlkokulda uygulanan farklılaştırılmış öğretim programının etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of differentiated instruction program applied in primary school
  1. Tez No: 471803
  2. Yazar: CİHAD ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 610
Özet
Bu çalışmanın amacı; ilkokul 4. sınıf Fen Bilimleri dersinde uygulanan farklılaştırılmış öğretimin, öğrencilerin akademik başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkileri ile öğrenme sürecine katkılarını incelemektir. Araştırma, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Bilecik ili Merkez ilçesinde bulunan Kozabirlik İlkokulu 4. sınıf Fen Bilimleri dersinde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu seçkisiz (random) yolla belirlenmiş olan biri deney (n=23), bir diğeri de kontrol (n=21) grubu olmak üzere iki 4. sınıf teşkil etmiştir. Araştırma, öntest-sontest kontrol gruplu deneme modeli ile nitel veri birleşiminden meydana gelen“karma araştırma modeli”kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, nicel veri toplama araçları olarak; akademik başarı testi (KR20=0.94) ve Fen Bilimleri dersine yönelik tutum ölçeği (α=0.89) ile nitel veri toplama araçları olarak; görüşme formu (öğretmen ve öğrenci), gözlem formu ve öğrenci günlüğü formu kullanılmıştır. Deneysel çalışmaya başlamadan önce deney ve kontrol grubunun denkliğine bakılmış ve iki grubunda hem akademik başarı testinden hem de tutum ölçeğinden aldıkları puanlar anlamlı çıkmamıştır. Bu durumda iki gurubun denk olduğu görülerek deneysel uygulama başlatılmıştır. Araştırmada, on iki (12) hafta süresince deney grubunda farklılaştırılmış öğretim uygulanırken, kontrol grubunda ise mevcut öğretim programına dayalı olarak hazırlanan öğrenci ders kitabındaki etkinlikler işe koşulmuştur. Deney grubundaki uygulama süreci Tomlinson'un (2001b) farklılaştırılmış öğretim yaklaşımı temel alınarak tasarlanan ders planları ve etkinlikleriyle gerçekleştirilmiştir. Deneysel uygulamaya başlamadan önce öğrenci analizi yapılarak öğrencilerin ilgileri, hazırbulunuşluk düzeyleri ve öğrenme profilleri belirlenmiş; ardından öğrencilerin durumları dikkate alınarak öncesinde taslak olarak hazırlanan fen bilimleri öğretim programı, farklılaştırılmış öğretim yaklaşımı ilkeleri doğrultusunda farklılaştırılmıştır. Farklılaştırılmış içerik, öğretme-öğrenme süreci, öğrenme ürünleri, değerlendirme ve sınıf ortamı ders planlarında yerini almış ve deneysel uygulama on iki hafta süresince bu planlara göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel alt problemlerini analiz edebilmek için bağımlı ve bağımsız gruplar t testlerinden yararlanılmıştır. Çalışmada, grup içi karşılaştırmalarda bağımlı gruplar t testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır. Toplam 82 sayfalık nitel veri seti ise, içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın nitel verileri, herhangi bir yorum katılmadan doğrudan aktarılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel sonuçlar; farklılaştırılmış öğretim yaklaşımı uygulamalarının deney grubundaki öğrencilerin akademik başarılarını ve fen bilimleri dersine yönelik tutumlarını anlamlı olarak artırdığını göstermiştir. Diğer taraftan, nitel veri setinin analiziyle ise öğrenme ortamının fiziksel özelliklerine, farklılaştırılmış öğretme-öğrenme sürecine, kazanılan duyuşsal özelliklere, kazanılan sosyal özelliklere, kazanılan bilişsel özelliklere, öğrencilerin fen okuryazarlığı, öğrenci ve öğretmen rollerine ilişkin sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effects of differentiated instruction on students' academic achievement and attitudes towards the course in primary 4th grade class, and on the contributions to the learning process. The study was conducted at Kozabirlik Primary School in 4th grade science course in Bilecik province during 2015-2016 education year. The study group was consisted of 4th grade students who were grouped into one experimental group (n=23) and one control group (n=21) at random. The study was designed as a“mixed research model”which is composed of a combination of pre-test/post-test control group models and qualitative data. The academic success test (KR20=0.94) and attitude scale towards science course (α=0.89) were used as quantitative data collection instruments. As qualitative data collection tools, interview forms (for both teachers and students), observation forms and student journal forms were used. Before starting the empirical studies, the equivalence between the experimental and control groups were checked and the scores obtained from both the academic success test and the attitude scale were not found to be statistically significant, which indicated that both groups were equal, and thus the empirical studies were implemented. In the process, the experimental group received differentiated instruction for a duration of twelve (12) weeks, whereas the control group did not receive such instruction, they continued the activities in the student course books based on the current teaching program. The differentiated instruction process, which was originally developed by Tomlinson (2001b), was applied to the experimental group through making use of course books and activities which were designed based on the principles of this approach. Before the empirical practices, the students' interests, levels of readiness and learning profiles were analyzed and determined, then the draft science teaching curriculum was differentiated considering both the results of the analyses and the principles of the differentiated instruction approach. The differentiated content, learning process, learning products, assessment and classroom environment were integrated into the curriculum and these empirical practices lasted for twelve weeks based on the plan. Dependent and independent t tests were used to analyze the quantitative sub problems of the study. In the study, the dependent group's t-test was used for in-group comparisons, and the independent group's t-test was applied for inter-group comparisons. The total 82 pages of the qualitative data were analyzed by using content analysis technique. The qualitative data of the study were directly presented without giving any comment on them. The quantitative results of the study indicated that the application of differentiated instruction in the science course increased students' academic success and attitudes towards the course significantly. The analysis of the qualitative data set revealed various outcomes related to learning environments' physical features, the differentiated instruction process, students' science literacy, student and teacher roles, and the affective, social and cognitive characteristics.