Güneş enerjisi ile elektrik üreten işletmelerin muhasebe uygulamalarının TDHP ve TMS/TFRS çerçevesinde karşılaştırılması
Comparison of accounting practices of solar energy and electricity generating enterprises in TDHP and TMS/TFRS framework
- Tez No: 472092
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT BİTLİSLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yenilenebilir enerji sektörü son yıllarda tüm dünya ülkeleri için ucuzluğu, yenilenebilir olması ve çevreye zarar vermemesi nedeniyle çok önemli hale gelmiştir. Enerji, ülkelerin kalkınma politikaları için hayati öneme sahip stratejik bir alan özelliğini taşımaktadır. Artan enerji fiyatları ve tükenme yoluna girmiş fosil yakıtlara olan bağımlılığın tedavisi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi tetiklemiştir. Çalışmanın ilk bölümünde enerji kavramı, enerjinin önemi ve yenilenebilir enerji türleri anlatılmıştır. İkinci bölümde Türkiye'de ve dünyada güneş enerjisi potansiyeli ve güneş enerjisi ile elektrik üretiminden bahsedilmiş, güneş enerjisi santrali kurulumunda geçilmesi gereken aşamalar ve kanuni süreç açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise yenilenebilir enerji sektöründeki tesislerin muhasebe uygulamalarında hangi noktalara dikkat etmeleri gerektiği ve nedenleri açıklanmaya çalışılmıştır. Muhasebe standartları ve vergi mevzuatı farklılıkları belirtilmiştir. Araştırma-geliştirme harcamaları, lisans bedelleri, kiralanan taşınmaza ait değer artırıcı harcamalar (özel maliyet bedelleri), borçlanma maliyetleri, ertelenmiş vergi ve hâsılat konuları ele alınmış, muhasebeleştirme aşamasında tespit edilen farklılıklar uygulamalar yardımıyla açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sector has become very important in recent years all over the world because of it's cheapness, to be renewable and does not harm the environment. Energy has a strategic area feature with vital importance for countries' development policies. Increasing energy prices and dependency on fossil fuels which has entered the path of extinction, triggered a shift to renewable energy sources. In the first part of the study, the concept of energy, the importance of energy and the types of renewable energy are explained. In the second part, the potential of solar energy in Turkey and in the world and the production of electricity by solar energy are mentioned and the stages and the legal process that must be passed in the solar energy plant installation are explained. In the final part of study, the facilities' on renewable energy sector which spots they must pay attention and it's reasons were tried to explain. Differences in accounting standards and tax legislation were mentioned. Research and development expenditures, license fees, value increasing expenditures of rented immovables (special cost values), borrowing costs, deferred tax and revenues subjects were handled, the differences identified during the accounting stage were explained with the help of example exercises.