Japon bıldırcınlarının (Coturnix coturnix japonica) rasyonlarına humat ve maya hücre duvarı ilavesinin besi performansı, bağırsak mikroflorası ve kan parametrelerine etkisi
The effects of humate and yeast cell wall supplementation on the performance, some blood parameters and gut microflora of japanese quail (coturnix coturnix japonica)
- Tez No: 472440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Japon bıldırcınlarının (Coturnix coturnix japonica) rasyonlarına humat ve maya hücre duvarı ilavesinin besi performansı, bağırsak mikroflorası ve kan parametreleri üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla günlük yaşta karışık cinsiyette 200 adet Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) civcivi her birinde 50 civciv bulunan 4 gruba dağıtılarak 42 gün süreyle beslenmişlerdir. Deneme grupları, sırasıyla kontrol (herhangi bir yem katkısı içermeyen), kontrol + 2 g/kg humat, kontrol + 2 g/kg maya hücre duvarı, kontrol + 2 g/kg humat + 2 g/kg maya hücre duvarı'dan oluşmuştur. Rasyona humat ve maya hücre duvarının tek başına ya da birlikte ilavesi 0-21, 22-42 ve 0-42 günlük yaş dönemleri itibariyle ortalama canlı ağırlık, canlı ağırlık artışları, yem tüketimleri, yem değerlendirme sayıları ve ölüm oranları üzerinde önemli derecede etkili olmamıştır (P>0.05). Sekum mikroflora, karkas ve bazı kan parametreleri analizleri 42. günde yapılmıştır. Rasyona humat ve maya hücre duvarının tek başına ya da birlikte ilavesi karkas randımanı ve karaciğer, kalp ve taşlık gibi bazı oransal organ ağırlıkları ile sekum koliform, Lactobacillus ve E.coli bakteri sayıları üzerine etkili olmamıştır (P>0.05). Serum trigliserit, alanin aminotransferaz (ALT), alkalen fosfataz (ALP), aspartat aminotransferaz (AST), albumin, toplam protein konsantrasyonu bakımından gruplar arasında farklılık görülmemiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the effects of yeast cell wall extract and humate supplementation on performance, intestinal microflora and some blood parameters of Japanese quail (Coturnix coturnix japonica) from a day old to 42 days of age. Two hundred mixed sex Japanese quail chicks were divided into four treatment groups each consisting of 50 chicks. Dietary treatments were respectively: basal diet (as a control), basal diet + humate 2 g/kg feed, basal diet + yeast cell wall extract 2 g/kg feed and basal diet + humate 2 g/kg feed + yeast cell wall extract 2 g/kg feed. The humate and yeast cell wall extract alone or their combination did not significantly effect (P>0.05) live weight, live weight gain, feed consumption, feed conversion and mortality at 0-21, 22-42 and 0-42 days of age. Cecal microflora, carcass and some blood parameters were determined at 42th days. Humate and yeast cell wall alone or a humate-yeast cell wall extract combination did not affect (P>0.05) the carcass yield and some relative organ weights such as liver, heart and gizzard. Treatments had no effect (P>0.05) on cecal population of Coliform, Lactobacillus and E. coli bacteria. However, humate supplementation reduced (P0.05) on serum triglyceride, alanine transaminase (ALT), alkaline phosphatase (ALP), aspartate aminotransferase (AST), albumin, total protein concentrations among the groups. In conclusion, the study showed that supplementation of humate and yeast cell wall extract alone or in a combination to quail diet does not improve performance, carcass parameters and cecal microflora of Japanese quail under the conditions in the present study. The present study also suggests that new approaches are required for studying the efficacy of these additives.