Farklı beslenme dönemlerinde kuru ısırgan otu yaprak tozu ilavesinin bıldırcınlarda performans ve karkas özelliklerine etkisi
Effects of dry nettle leaf powder supplementation on the performance and carcass characteristics of japanese quailsat different feeding periods
  1. Tez No: 921401
  2. Yazar: HABIBULLAH ABIMBOLA ABDULRAZAQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARDA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, Japon bıldırcınlarının (Coturnix coturnix japonica) rasyonlarına farklı dönemlerde kuru ısırgan otu yaprak tozu (Urtica dioica L) ilavesinin büyüme performansı, karkas özellikleri, et kalite parametreleri ve bağırsak histolojisi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada toplam 96 bıldırcın, her biri 4 tekrar ve 6 hayvandan oluşan dört gruba ayrılmıştır: Kontrol grubu (ısırgan otu ilavesiz), 0-3 IO (0-21 gün boyunca %5 ısırgan otu ilavesi), 4-5 IO (21-35 gün boyunca %5 ısırgan otu ilavesi) ve 0-5 IO (0-35 gün boyunca %5 ısırgan otu ilavesi). Araştırma boyunca yem ve su ad libitum olarak sağlanmıştır. Elde edilen sonuçlar, ısırgan otu yaprak tozunun uygulama dönemine bağlı olarak farklı etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate how the addition of dried stinging nettle leaf powder (Urtica dioica L) at different feeding periods affects the growth performance, carcass characteristics, meat quality parameters, and intestinal histology of Japanese quails (Coturnix coturnix japonica). A total of 96 quails were divided into four groups, each consisting of 4 replicates with 6 birds per replicate: the control group (no nettle leaf addition), 0-3 SNP group (5% nettle leaf addition during days 0-21), 4-5 SNP group (5% nettle leaf addition during days 21-35), and 0-5 SNP group (5% nettle leaf addition during days 0-35). Feed and water were provided ad libitum throughout the study. The results revealed that the effects of nettle leaf powder varied depending on the application period.