Endüstri ürünleri tasarımında dijitalleşme: Üç boyutlu baskı teknolojilerinin ürün tasarım pratiğinde kullanımı
Digitization in industrial design: The use of three-dimensional printing technologies within product design practises
  1. Tez No: 472704
  2. Yazar: EBRU GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TOĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bilgisayar teknolojilerindeki ilerlemeler ile gelişen dijital tasarım ve üretim araçları, üretme, tasarlama ve iş yapma biçimlerimize etki etmektedir. Bu teknolojilerin tasarım sürecine dahil olmasıyla ürün tasarım pratiğindeki etkileri de kaçınılmazdır. Dijital tasarım ve üretim araçlarının tasarım süreçlerinde kullanımı ile literatürde geleneksel tasarım süreci modellerine alternatif olarak dijital tasarım süreci modellerini görmek mümkündür. Yeni nesil dijital üretim teknolojisi olan üç boyutlu baskı, endüstri ürünleri tasarımı pratiği için önemli bir teknoloji olarak görülmekte ve ürün tasarım süreçlerinde kullanımı yaygınlaşmaktadır. Başlangıçta tasarımcılar için yalnızca tasarım sürecinin son evresinde kullanılan bu teknoloji, bugün tasarımların geliştirilme süreçlerinde diğer tasarım araçlarıyla birlikte tasarım sürecinin erken evrelerinden itibaren kullanılmaktadır. Bu çalışma ile dijital tasarım aracı olarak 3 boyutlu baskı teknolojilerinin ürün tasarım pratiğindeki kullanım ve etki alanlarının araştırılması, geleneksel tasarım sürecine kıyasla yarattığı etkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ana çalışmaya referans niteliğinde bir ön araştırma yapılmıştır. Bu ön araştırma sonuçları analiz edilerek 40 profesyonel ürün tasarımcısıyla görüşmeler yürütülmüştür. Ayrıca literatürle tanımlanan 3 boyutlu baskı teknolojisi entegre edilmiş dijital tasarım sürecinin geleneksel tasarım sürecine kıyasla yarattığı etkiler durum çalışmaları ile incelenmiştir. Sonuç olarak profesyonel ürün tasarımcılarının teknolojiyi tasarım süreçlerine entegre etme biçimleri, etkileri ile ilgili değerlendirmeleri ve uygulamalı çalışmalar yolu ile 3 boyutlu baskı teknolojisinin ürün tasarım sürecindeki yerine ve çıktılarına ilişkin bütüncül bir değerlendirme ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The evolving digital design and production tools with the aid of advances in computer technology influence our way of designing, producing and doing business. With the inclusion of these technologies in design process, their effects on product design practice are also inevitable. The digital design process models can be mentioned as an alternative to the traditional one in the literature with the use of digital design and production tools in design processes. Three-dimensional printing, the next generation of digital production technology, is seen as a significant technology for the practice of industrial design and its use is becoming widespread in product design processes as a design tool. Initially used only in final stage of the design process, this technology has been in use today with other design tools from the early stages. In this study, it is aimed to determine the effects of 3D printing technology as a digital design tool in the product design practice compared to the traditional design process. For this purpose, a preliminary study has been carried out in reference to the main work. This preliminary research results were analyzed through which interviews were conducted with 40 professional product designers. In addition, the effects of the digital design processes integrated 3D printing technology defined by the literature compared to the traditional design process are examined by case studies. Consequently, a holistic evaluation on the ways how professional product designers integrate 3D printing technology into their design processes, their impact evaluations and case studies the position and outputs of the technology in design process is introduced.