Farklı boyama metotlarının mamul kumaş performansına ve kalitesine etkisi
Studies on affects of various dyeing methods on quality and fabric performances
- Tez No: 472995
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TUĞRUL OĞULATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmada farklı boyama yöntemlerinin, iplik boyama, elyaf boyama ve kumaş boyama yöntemlerinin kumaş performans özelliklerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, ticari olarak üretilen ve 61/34/5 PES/VİS/ELASTAN içerikli üçlü karışım olan ve farklı yöntemlerle boyanan, numunelerin üretildiği işletmede yaygın olarak kullanılan 4 adet kumaş seçilmiştir. Seçilen bu numunelerde kumaşların haslık, çekmezlik tayini (buhar ve yıkama çekmeleri), kopma mukavemeti tayini, yırtılma mukavemeti tayini, boncuklama dayanımı tayini, dikiş açması tayini ve elastikiyet tayini testleri yapılmış ve değerlendirilmiştir. Ayrıca bu performans özelliklerinin yanı sıra numune üretimlerin mamul renklerinin devamlılığı yani lotların birbirine uygunluğu, kalite problemleri incelenmiş ve mukayese edilmiştir. Tüm bu çalışmalar ışığında elde edilen veriler incelendiğinde, boyama metotlarının kullanılan tüm bu numuneler üzerinde kullanım performansı ve kalite özellikleri açısından ne denli etkili olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle bu değerlendirmeler sonucu yapılan boyama yöntemlerinin kaliteye etkisi incelenmiş ve uygulamada edinilen bilgiler ile farklı bir bakış açısı ortaya koymuştur. Kumaş performansları açısından bakıldığında literatürdeki bilgiler ile benzer sonuçlar açığa çıkmıştır. Yapılan tüm çalışmalar değerlendirildiğinde elyaftan yapılan boyamaların haslıkları, iplik ve kumaş boyamalara göre daha iyi çıkmıştır. Boyama kalite performanslarında yine elyaf boyama hata yüzdesi en iyi oranda olan boyama metodu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, various types dyeing methods such as piece dyed, fiber dyed and yarn dyed are examined in terms of fabric performances and qualities. Regarding this, 4 fabrics have been chosen which contents 61/34/5 PES/VISCON/ELASTANE. In these fabrics, color fastnesses, stability tests (washing stability and steam stability), tear strength, tensile strength, pilling and elasticity test methods have been applied. Additionally, quality performances, color continuities have been examined and compared in 4 fabrics which being made 1000 mts production in each dyeing method. Based on all these studies, it is obviously clear how much dyeing methods affects quality performances and usage of these products. Especially, when taking these studies into account, it shows difference of dyeing methods in terms of quality and fabric performances in different perspective. Taking all these workings in to consideration, fiber dyeing methods colorfastness results performed better than other dyeing methods. Also fiber dyeing method had better quality performances as well.