SnS, SnSe ve GeS bileşiklerinin basınç altında elektrik ve lineer optik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electrical and linear optical properties under pressure SnS, SnSe and GeS compounds
  1. Tez No: 473004
  2. Yazar: İSMAİL OĞUZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezde, değiş tokuş-korelasyon etkileri için yerel yoğunluk yaklaşımlı (LDA) yoğunluk fonksiyoneli teorisi (DFT) kullanarak SnS, SnSe ve GeS bileşiklerinin ortorombik fazda örgü parametreleri, atomik konumları, elektronik band yapısı, durum yoğunluğu (DOS) ve optik özellikleri basınç altında incelendi. Bu bileşiklerin kuazi-parçacık bant yapısı değiş tokuş-korelasyonun öz uyumu için G0W0 yaklaşımıyla hesaplandı. Bant yapısı ortam basıncında Brillouin bölgesindeki (Γ-Z→Γ-Y) noktasında 0,644 eV (SnS), (Γ-Y→ Γ-Y) noktasında 0,503 eV (SnSe) ve (Γ-Z→ Γ) noktasında 1,027 eV (GeS) dolaylı bir bant aralığı göstermektedir. Aynı zamanda, G0W0 + serbest parçacık yaklaşımını (IPA) kullanarak basınç altında 0-30 eV aralığında enerjinin bir fonksiyonu olarak dielektrik fonksiyonunun reel ve sanal kısımları belirlendi. Soğurma katsayısı, enerji kayıp fonksiyonu, kırılma indisi, yansıma ve sönüm katsayısı gibi bazı optik sabitler dielektrik fonksiyonunun reel ve sanal kısmından hesaplandı. Elde edilen sonuçlar mevcut deneysel ve teorik değerlerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the lattice parameters, atomic positions, electronic energy band structure, density of states (DOS) and optical properties of SnS, SnSe ve GeS compounds in the orthorhombic phase were investigated by using density functional theory (DFT) within the local density approximation (LDA) for exchange-correlation under pressure. The quasipartice band structures for these compounds are computed with G0W0 approximation for the exchange-correlation self-energy. The band structure shows an indirect band gap 0.644 eV (SnS) at (Γ-Z→Γ-Y) point, 0.503 eV (SnSe) at (Γ-Y→ Γ-Y) point, and 1,027 eV (GeS) at (Γ-Z→ Γ) point in the Brillouin zone at ambient pressure. We have also determined the real and imaginary part of the dielectric function as a function of the energy in the range 0-30 eV using G0W0 + Independent Particle Approximation (IPA) under pressure. Some optical constants such as the absorption coefficient, energy-loss function, refractive index, reflectivity, and extinction coefficient were computed from the real and imaginary part of the dielectric function. The obtained results were compared with the available experimental and theoretical values.