Lise öğrencilerinin karmaşık sayılar konusundaki kavramsal ve işlemsel bilgilerinin antropolojik didaktik teorisi bağlamında incelenmesi
The study of high school students' conceptual and operational knowledge of complex numbers within the context of the antropological didactic theory
  1. Tez No: 473097
  2. Yazar: ADEM KIRMIZIGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA KÜPCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Literatürde karmaşık sayılar ile ilgili çalışmaların az sayıda olması bu çalışmanın önemini arttırmaktadır. Karmaşık sayıların lise öğrencilerinin zihninde ki kavram imgeleri, bu imgeleri problem çözme sürecinde nasıl kullandıkları ve karmaşık sayılar kavramı ile ilgili düşünce izlerini inceleyen bu araştırma da, karmaşık sayılar testi, öğretmen görüşleri, öğrenci görüşleri, doküman analizi yolu ile toplanan veriler analiz edilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is the fact that the number of studies on complex numbers is from which makes this study more important. In this study, I examined the concept image in high school students' minds', how they use those images in solving problems and their ideas related to concept of complex numbers. In order to do this, a test of complex numbers, views of teachers and students and the data collected via document examination were analyzed and discussed.