Üniversitelerde lisansüstü programlarda inovasyon ve kalitenin pazarlamaya etkisi
The effects of innovation and quality on marketing in graduate programs at university
  1. Tez No: 473287
  2. Yazar: AYŞE KÜNTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma çerçevesinde lisansüstü eğitim programlarında kalite ve inovasyon uygulamalarına ilişkin lisansüstü öğrencilerinin algıları ölçülmek suretiyle kalite ve inovasyonun pazarlama üzerinde etkisinin olup olmadığı araştırılmaktadır. Çalışma çerçevesinde konuya ilişkin olarak mevcut literatür taranarak; eğitim, hizmet ve eğitim hizmetleri pazarlaması kavramları, Türkiye'de eğitim, yükseköğretim ve üniversiteler, eğitim pazarlamasının önemi ve pazarlama süreci, eğitim hizmetlerinde pazarlama karması ve eğitim hizmetlerinde kalite ile inovasyon konuları incelenmiştir. Bu bağlamda eğitim hizmetleri pazarlaması hususunda gerçekleştirilen literatür taraması sonrasında, lisansüstü eğitim programlarında kalite ve inovasyonun eğitim pazarlaması üzerindeki etkisini tespit etmek üzere, Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde 260 lisansüstü öğrencisi üzerinde toplam 29 sorudan oluşan bir anket çalışması yapılmıştır. Gerçekleştirilen anket vasıtasıyla sağlanan bulgular çerçevesinde belirlenmiş olan hipotezler sınanmıştır. Sonuç olarak, lisansüstü eğitim programlarında kalite ve inovasyon uygulamalarının eğitim pazarlaması üzerinde önemli etkilerinin bulunduğu, öğrencilerin anket kapsamında verdikleri cevapların cinsiyet, gelir durumu, yaş grubu ve lisansüstü eğitim programı türüne göre farklılaşmakta olduğu neticesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In context to this study, whether or not quality and innovation has an effect on marketing was analysed through measuring the perception of graduate students on quality and innovation implementation made in graduate education programs. Thus, based on the review of current literature; the concepts of education, service and education services marketing, education, higher education and universities in Turkey, importance and marketing process of education marketing, marketing mix in education services and, quality and innovation in education services were investigated. Within this context, after the literature review made on education services marketing, there was conducted a survey questionnaire comprised of 29 statements with 260 graduate students at Bahçeşehir University Graduate School of Social Sciences in order to identify the effect of quality and innovation in graduate education programs on education marketing. Subsequent to the survey, the hypothesis determined before the study were tested via the data gathered through the survey. In conclusion, the results that there are important effects of quality and innovation implementations in graduate education programs on education marketing, and answers of the students to the statements in the survey differ according to the variables such as gender, income status, age group and the type of graduate education program.