Leadership style preferences of millennials in Turkish Telecommunication sector
Türk Telekom sektöründe Y kuşağının liderlik tipi tercihleri
  1. Tez No: 473322
  2. Yazar: ZELİHA OVALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL SELİN ERBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Telekomünikasyon, hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Popülaritesini arttırmasına paralel olarak yeni nesilleri etkileyerek insan sermayesindeki payını da arttırmaktadır. Günümüzün yeni nesil iş gücü Y Kuşağıdır ve önümüzdeki kırk yıl için bir iş gücü olmaya devam edecektir. Bu da liderleri Y Kuşağının değişen ihtiyaç ve değerleri ile başa çıkma ve liderlerin kendi liderlik tarzlarını Y Kuşağından en fazla fayda sağlayacak şekilde uyarlama gerekliliği ile karşı karşıya bırakır. Bu çalışmanın amacı, Y Kuşağının tercih ettiği liderlik stilini ortaya koymak ve çalışanların demografik değişkenlerinden oluşan herhangi bir farklılık olup olmadığını tespit etmektir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler sektördeki 114 katılımcıdan toplanmıştır. Sonuçlar, tercih edilen liderlik tipinin dönüşümcü liderlik olduğunu ve çalışanların bazı demografik değişkenlerinin, liderlik tarzı faktörlerinin tercihlerinde anlamlı farklılıklar oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Telecommunication has become an important part of our lives. In parallel with gaining its popularity, it increases its share in human capital by captivating new generations. Today's new generation work force is Millennials and it will continue to be a work force for the next forty years. This confronts the necessity for leaders to deal with the changing needs and values of the Millennials and to adapt their leadership styles to be able to most benefit from them. The aim of this study is to reveal the preferred leadership style of Millennials as well as to identify if any discrepancies due to the demographic variables of employees. A quantitative method is used in this study. The data is collected from 114 participants in sector. The results indicate the preferred leadership style is transformational leadership and some demographic variables of employees indicate significant differences in preferences of leadership style factors.