İnsani müdahale: Soğuk savaş sonrası uluslararası ilişkilerde insani müdahale aktörleri ve uygulama şekli
Humenitarian intervention: İn international relations, post cold war humanitarian intervention practises and actors
- Tez No: 473323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU CANAN SOKULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmanın konusunu oluşturan insani müdahale, müdahale edici unsurlar tarafından karar alındığı andan itibaren süreci başlatmakta ve barış ve güvenin yeniden tahsis edilmesi ile sonlanmaktadır. Ancak günümüzde bu uygulama her zaman başarılı olmamaktadır. Müdahale edilen ülkede ortaya çıkan kayıplar bazen akılda kalıcı olabilmektedir. Bu çalışmada birinci bölümde insani müdahale kavramı açıklanmış, kökeni irdelenmiş, etik ve meşruluğu incelenmiştir. İkinci bölümde ise müdahale edici unsurlar diğer bir ifadeyle örgütler insani müdahale kavramı çerçevesinde incelenmiş ve örneklem olarak belirlenen Kosova ve Somali insani müdahale açısından mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The humanitarian intervention, which constitutes the issue of work, begins with the moment the decision is taken by interventional elements and ends with the reallocation of peace and trust. Today, however, this practice is not always successful. The losses that occur in the intervened country can sometimes be reminiscent. In this study, the first part explains the concept of humanitarian intervention, examines its origins and examines its ethics and legitimacy. In the second part, the interventional elements are examined in other words within the framework of the concept of humanitarian intervention and compared with the humanitarian intervention in Kosovo and Somalia, which is determined as a sample.