Çok uluslu şirketlerde eğitim süreçlerinin yapılanması
Structuring of educational processes in multi national companies
  1. Tez No: 473324
  2. Yazar: MERVE TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDEM AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışma öncelikle çok uluslu işletmelerin genel tanımı ve tarihçesi ile ilgili bilgiler aktarmakta ve çok uluslu işletme türlerine ilişkin ayrıştırıcı bilgiler sunmaktadır. Ayrıca çok uluslu işletmelerin kapsamları dahilinde sunduğu avantajlar ve genel açıdan çok ulusluluğun yeri açıklanmıştır. İnsan kaynaklarının genel tanımı yapılmış ve tarihsel gelişimi kısaca aktarılmıştır. Sonrasında ise insan kaynakları yönetimi anlatılmış ve insan kaynaklarında eğitim kavramı ve kapsamı ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Son bölümlerde ise uluslararası şirketlerde insan kaynaklarının eğitim politikaları ile ilgili bilgilendirmeler yapılmış, çok uluslu şirketlere yönelik uygulama olarak anket yürütülmüştür. Çalışmanın çok uluslu şirketlerde eğitim süreçlerinin yapılanması boyutunda öğrencilere yarar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The work lays the foundation by giving the definition of multi national companies (MNCs) and their historical evolutions. MNC types are also defined in detail. The advantages and roles of the MNCs along with their place in the society are also explained. Following section gives general description on Human Resources Management with its historical development and it continues with the concept and scope of education in human resources management in detail. In the preceding sections, human resources education policies in international companies has been studied. Finally, a questionnaire is conducted as an application on multi national companies. It is believed that this work will be beneficial for researchers and analyst and students that are interested on the topics human resources management, educational processes and multi national companies.