İş-aile yaşam çatışması ve zaman yönetimi becerilerinin bireysel performansa etkisi: Sivil havacılık sektöründe bir araştırma
The effect of work-family life conflict and time management skills on individual performance: A study in civil aviation sector
- Tez No: 675458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN ERTEMSİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı; iş-aile yaşam çatışması ve zaman yönetimi becerilerinin bireysel performansa olan etkisini incelemek ve iş-aile yaşam çatışması, zaman yönetimi becerileri ve bireysel performansın demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırmada iş-aile yaşam çatışması ve zaman yönetimi becerileri bağımsız değişkeni, bireysel performans bağımlı değişkeni oluşturmakta olup cinsiyet, medeni durum, eş çalışma durumu, bakıma muhtaç ebeveyne sahip olma durumu, öğrenim durumu, yaş, mesleki deneyim süresi ve çocuk sayısı ise demografik değişkenleri oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden biri olan kesitsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye'de sivil havacılık sektöründe görev yapan pilotlardan oluşurken araştırma örneklemi ise Türkiye Havayolu Pilotları Vakfı üyesi olan ve araştırma anketini cevaplayan 422 pilottan oluşmaktadır. Örneklemden elde edilen veriler SPSS 22 istatistik programı ve LISREL 8.8 programı ile analiz edilmiştir. Bu kapsamda keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizleri, güvenilirlik analizi, basit ve çoklu regresyon analizleri, t testi ve tek yönlü varyans analizleri yapılmıştır. Yapılan faktör analizlerine göre iş-aile yaşam çatışması değişkeni iş-aile çatışması ve aile-iş çatışması boyutlarından; zaman yönetimi becerileri önceliklerin belirlenmesi ve son tarihler, planlama, sosyal aktiviteler ve aile, acelecilik ve işleri yetiştirememe ve zaman öldürücüler boyutlarından; bireysel performans değişkeni ise görev performansı ve bağlamsal performans boyutlarından oluşmaktadır. Yapılan regresyon analizlerine göre iş-aile yaşam çatışması ile bireysel performans arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmazken iş-aile çatışması boyutu görev performansı ve bağlamsal performans boyutlarını pozitif yönde, aile-iş çatışması boyutu ise görev performansı ve bağlamsal performans boyutlarını negatif yönde etkilemektedir. Ayrıca zaman yönetimi becerilerinin gelişmiş olması; bireysel performans ve alt boyutlarını pozitif yönde, iş-aile yaşam çatışması ve alt boyutlarını ise negatif yönde etkilemektedir. Yapılan t testi ve tek yönlü varyans analizi sonuçlarına göre ise iş-aile yaşam çatışması, zaman yönetimi becerileri ve bireysel performans değişkenlerinin demografik özelliklere göre farklılaştığı bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of work-family life conflict and time management skills on individual performance and to determine whether work-family life conflict, time management skills, and individual performance differ depending on demographic variables. The independent variables of this study are constituted by work-family life conflict and time management skills. The dependent variable is constituted by individual performance. Also, gender, maritalstatus, spouse's working status, educational background, age, professional experience duration, number of children, and whether to have a parent in need of nursing constitute demographic variables. In this study, the cross-sectional survey model, which is one of the quantitative research patterns, is used. The population of the survey is constituted by the pilots working in the civil aviation sector in Turkey and the sample of the survey is constituted by the 422 pilots who are the member of the Turkish Airline Pilots Association and answered the survey. The data obtained from the sample are analyzed by SPSS 22 statistical program and LISREL 8.8 program. Within this scope, exploratory and confirmatory factor analysis, reliability analysis, simple and multiple regression analysis, t-test, and one-way variance analysis are performed. According to factor analysis results, the constructs of the work-family conflict and family-work conflict constitute family-work life conflict variable, whereas the constructs of setting priorities and deadlines, planning, social activities and family, precipitance, inability to accomplish a task in time and time-wasting constitute time management skills. On the other hand, task performance and contextual performance constructs constitute the individual performance variable. According to regression analysis results, there is no significant relationship between work-family life conflict and individual performance; on the other hand, the construct of the work-family life conflict has a negative effect on the constructs of the task performance and contextual performance. Besides, while improved time management skills have a positive effect on individual performance and its sub-constructs, they have a negative effect on work-family life conflict and its sub-constructs. Regarding the results of the performed t-test and one-way analysis of variance, it is found that the variables of work-family life conflict, time management skills, and individual performance differ according to the demographic features.