Bisküvi sektöründe tüketici davranışlarını etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of the factors affecting consumer behaviors in the biscuit sector
- Tez No: 473379
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tüketicilerin bisküvi tüketim alışkanlıkları ve kararları çeşitli faktörler tarafından etkilenmektedir. Bu faktörler tüketici profiline göre değişiklik gösterebilmektedir. Günümüzün daha bilinçli ve seçici müşteri kitlesi karşısında işletmeler bireysel tüketim kararlarını ve bu kararları etkileyen faktörleri iyi belirlemelidir. Besin Değeri, ambalaj, marka tercihi, ürün çeşitliliği, içerik, fiyat, lezzet, reklamlar, vb gibi faktörler tüketim tercihlerinde etkili olabilmektedir. Bu çalışmada Bursa İli Büyükşehir'de yaşayan insanların bisküvi tüketim tercihlerini ne şekilde gerçekleştirdikleri sorusunun cevabı anket çalışmasıyla araştırılmıştır. 15 Aralık-20 Ocak tarihleri arasında uygulanan anket çalışmamız toplam 17 sorudan oluşmaktadır. Kişilerin tüketim tercihlerini etkileyen faktörleri belirlemek amacı için basit örnekleme tekniklerinden basit rassal örnekleme tekniği kullanılmış, elde edilen örneklem hacmi(n) doğrultusunda 300 kişiye anket uygulanmıştır. Çalışmada, marka tercihi, ambalaj, besin değeri, fiyat, lezzet vb faktörlerin tüketim tercihlerinde ne derecede etkili olduğu araştırılmıştır. Bu amaçla çalışmada istatistiksel analizlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The biscuit consumption and decision of the consumers are affected by a number of factors which may differ depending on the consumer profile. In today's world which is consisted of more selective and conscious customers, companies should clearly specify the personal consumption decisions and the factors having an impact on these decisions.The factors such as nutritional value, packaging, brand preference, product range, ingredients, price, taste, advertisements etc. may influence consumption decisions. This study was carried out by conducting a survey on how people living in Bursa make decisions about their biscuit consumption.The survey study which was conducted between the dates December, 15-January, 20 is consisting of 17 questions. To determine the factors affecting people's consumption preferences, simple random sampling was used in the study and reached a total of 300 people as the sample size.This study was carried out by conducting a survey on how people living in Bursa make decisions about their biscuit consumption.In the study; how the factors that were mentioned above such as brand preference,, packaging, nutritional value, price, taste etc. affect people's consumption decisions were investigated. For this purpose, statistical analyses were used.