Futbol takım sponsorluğunun marka imajı ve satınalma niyeti üzerindeki etkisi: Üniversite öğrencileri üzerine bir uygulama
Effects of football team sponsorship on brand image and purchasing intention: A case study on university students
  1. Tez No: 473381
  2. Yazar: PELİN DİNÇOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ULUSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Firmaların daha fazla müşteriye ulaşmak için başvurdukları yöntemlerden birisi olan sponsorluk, büyük maliyetlerle gerçekleştirilmektedir. Firmalar sponsorluk çalışmaları neticesinde marka imajı algısını arttırma ve satın alma niyeti oluşturmak istemektedir. Bu araştırmada, sponsorluk çalışmalarının marka imajı ve satın alma niyeti üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada bu bağlamda 2016-2017 akademik yılında Bahçeşehir Üniversitesi'nin İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi ve İletişim Fakültelerinde öğretim gören (N=450) öğrenciler üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan araştırma sonuçları öğrencilerin demografik özelliklerine, futbolla ilgilenme düzeylerine göre incelenmiş ve satın alma niyetleri, duygusal marka bağlılığı düzeyleri, takımla özdeşleşme düzeyleri ve marka imaj algıları arasında ilişki olup olmadığına bakılmıştır. Sonuç olarak, futbol taraftarları üzerinde futbol sponsorluğunun marka imajı oluşturmada ve geliştirmede istatistiksel olarak anlamlı yarar sağladığı fakat satın alma kararlarında duygusal marka bağlılığının etkisinin daha anlamlı ve yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Sponsorship is a method which companies applied to reach more customers, is carried out with large costs. Companies want to increase the brand image and purchase intention as a result of their sponsorship. In this research, the effects of sponsorship on brand image and purchase intention have been investigated. For this context, a survey conducted to students of Bahçeşehir University 2016-2017 academic year, Economics, Administrative and Social Sciences faculty and Communication Faculty (N=450). The research results analyzed according to the students demographic characteristics, interested in football levels, and analyzed whether if there is a relation between purchase intentions, level of emotional brand engagement, team identification and brand image perception. To sum up, it can be said that, although football sponsorship provides statistically significant benefit for developing and creation of brand image, emotional brand loyalty is more effective and meaningful in developing purchasing decisions.