İşgörenlerde presenteeism algısı üzerine bir araştırma
A research about perception of presenteeism for employes
  1. Tez No: 473385
  2. Yazar: KADİR UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Presenteeism, çalışanların fizyolojik ve psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmemeleri durumunda yaşadıkları verimsizlik olarak tanımlanmaktadır. Presenteeismin birçok nedeni bulunmaktadır. Presenteeism, çalışanların genel sağlığını olumsuz etkilemede ve işletmelerin maliyet kaybı yaşamalarına zemin hazırlamaktadır. İş verimliliği ile presenteeism arasında kuvvetli bir bağ bulunmaktadır. 2004' ten sonra bu konuyla ilgili ciddi çalışmalar yapılmıştır. Yapılan tüm çalışmaların ortak sonucu presenteeism sergileyen çalışanların performanslarında düşüş olduğu şeklindedir. Bu çalışmada presenteeism ile iş verimliliği arasındaki ilişki incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Presenteeism is defined as inefficiency that employees experience when they do not feel well physiologically and psychologically. Presenteeism has many reasons. Presenteeism negatively affects the general health of employees and lays the groundwork for cost loss of businesses. There is a strong link between work efficiency and presenteeism. After 2004, serious work has been done on this topic. The common result of all the work done is that the performance of the employees exhibiting presenteeism is in decline. In this study, the relationship between presenteeism and work efficiency is examined.