Media psychology effects on consumer buying behavior
Medya psikolojisinin tüketicinin satın alma davranışı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 473390
  2. Yazar: BEGÜM MERVE ÇİDEM
  3. Danışmanlar: DR. SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Psikoloji bilimi, medya organları gündelik hayatta popülerleşmeye başladığı andan itibaren, medya araçları üzerinde etkisini gösterir. Psikoloji teorileri medyayı şekillendirir ve medya da kişilerin bakış açısını şekillendirir. Medya psikolojisi, medya ile insanlar arasındaki etkileşimi teknolojik gelişmelerin izinde inceler. Medya organları, teknolojinin yardımıyla bir biri üzerine eklenerek gelişir ve mesajı bir ürün, fikir ya da servis biçiminde iletir. İlk olarak tüketici ile etkileşim basılı medya ile başlamıştır ve internetle gelişmeye devam etmiştir. Medya araçlarının biriken bilgilerinin sonucu ortaya çıkardığı internet, tüketici ile etkileşime girmek için vazgeçilmez bir platformdur. Medya psikolojisinin yönü yorumlayıcısına göre değişir. Medyanın ana malzemesi reklamdır ve reklamlar psikolojinin teorileri ve teknikleri sayesinde tüketiciyi manipule etme gücüne sahiptir. Davranışsal olarak seçilen medya paterni, medya ortamının doğasıyla özdeşleşir ve karşılıklı etkileşim hem ortamı hem de davranışsal reaksiyonu etkiler. Günümüzde, dijital medya reklamları geleneksel reklamlarla pek çok farklılık ve benzerlik gösterir fakat internetin güncel değeri daha yüksektir. Bu çalışma medya organlarının kullanımını reklamlarla birlikte analiz eder ve medya organlarının tüketici üstündeki psikolojik etkilerine odaklanır.
Özet (Çeviri)
The effect of psychology science is observable on media organs since the media mediums started to be popular in daily life. The theories of psychology shape media and, media shape people's point of views. The media psychology field focuses on the interaction between media and people on the track of technological developments. Media organs develop successively with the help of technology and convey the messages as a product, ideology or service. Firstly, communication with the consumers begun with print media and afterward it ended and still developing with the internet. As a result of accumulated information from several sources of media tools, the internet is the inevitable platform to interact with consumers. The direction of media psychology depends on the eye of the interpretative. Advertisements are the main ingredients of the media and they have the power of manipulating consumers by means of theories and techniques of psychology. The behavioral preference of media pattern identifies with the nature of the media medium and reciprocal interaction effects the both medium and behavioral reaction. In today's world, the digital media advertisements show several features show similarities and differences with traditional media, however, the daily value is the highest on the behalf of internet. This study aims to analyze the media organs with advertisements and media usage; focuses on the media mediums effects on consumers, psychologically.