Türkiye'de seçmen davranışı literatürü üzerine analitik bir çalışma
Analytical study on voting behavior literature in Turkey
- Tez No: 473412
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM YILMAZ ESMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, Türk seçmen davranışının hangi faktörlerden etkilendiğini ve şekillendiğin kapsamlı bir literatür çalışması dahilinde açıklamak, tartışmak ve sonuçlandırmaktır. Araştırmanın içeriğinde 1965 yılında itibaren günümüze kadar olan süreçte uygulanmış akademik çalışmaların literatür taraması ve incelemesi yer almakla birlikte, bu süre zarfındaki seçimlerde seçmenlerin hangi etkenler üzerinden oy verme davranışını yönlendirdiği üzerine yapılan çalışmalar incelenmiştir. Bu tez çalışmasının üzerinde durduğu ve odaklandığı ana husus ise son derece etkin tahminler ve analizlerde bulunan Ekonomik Oy Verme kuramına nazaran, duygusal etkenlerin, Türk toplumunun sosyal ve bilişsel dinamikleri değerlendirildiğinde oy verme davranışının karar verme sürecinde daha etkili olduğunu savunmaktadır. Tez çalışmasının sonuçlarına göre ise Türk seçmeni, liderlik imajı, güvenlik hissiyatı, özgür olma isteği, istikrarı tahmin edebilme isteği ve gelecek kaygısı gibi duygusal durumlar çerçevesinde oy verme davranışını şekillendirmiş ve yön vermiş olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to discuss and conclude the factors that are affect Turkish voter behavior and how it is shaped, through a comprehensive literature study. In the content of the research, literature review and examination of academic studies applied from 1965 to the present day were examined and it was investigated which factors led voters to vote in all general and local elections during this time period. The main point that this thesis focuses on is that voting behavior is more affected and shaped in the decision making process when the social and cognitive dynamics of the Turkish society in terms of emotional factors as compared to the Economic Voting Theory, which is very effective in global estimates and analyzes. According to the results of the thesis study, the election of the Turkish electorate has shaped and guided voting behavior in the frame of emotional situations such as leadership image, security sentiment, desire to be free, desire to predict stability and future anxiety.