The role of personality on feelings of guilt and regret among employed mothers: Its influence on psychological health
Çalışan annelerin suçluluk ve pişmanlık duygularında kişilik özelliklerinin rolü: Psikolojik ruh sağlığına etkileri
  1. Tez No: 473413
  2. Yazar: İREM BURCU KURŞUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DORUK UYSAL İRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada çalışan annelerin yaşadığı suçluluk ve pişmanlık duygularında kişilik özelliklerinin rolü ve bu duyguların psikolojik ruh sağlığına etkileri incelenmiştir. Psikolojik ruh sağlığı olarak depresyon, anksiyete ve stres semptomları ele alınmıştır. Araştırmada çalışan annelere ulaşmak hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemi en az bir yıldır çalışan ve en az 1 çocuğu olan çalışan annelerdir. Kartopu örnekleme yöntemiyle 342 çalışan anneye (N = 342) ulaşılmıştır. Sonuçlara göre Beş Faktör kişilik özellikleri (uyumluluk, dışadönüklük, deneyime açıklık, sorumluluk ve duygusal dengesizlik) ve suçluluk arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Olumsuz duygular (suçluluk ve pişmanlık) psikolojik ruh sağlığı ile (depresyon, anksiyete, stres) ilişkili bulunmuştur. Buna ek olarak; duygusal dengesizlik, depresyon, anksiyete ve stres puanları için en iyi yordayıcı olarak bulunmuştur. Son olarak, suçluluk kişilik özellikleri (duygusal dengesizlik, uyumluluk) ve psikolojik ruh sağlığı (depresyon, anksiyete, stres) arasında aracı bir rolü olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to investigate the role of personality traits on negative feelings of employed mothers such as guilt and regret. It was aimed to reveal the influence of those negative feelings on employed mothers' psychological health including depression, anxiety and stress. Target population of the study was employed mothers. The sample of the study was employed mothers who have at least one child and who have been working for at least one year at a full-time job in Turkey. 342 employed mothers (N = 342) were reached through snowball sampling. It was expected to find a relationship between personality traits, negative emotions and psychological health. Results of the current study showed that significant relationships were found between Big Five personality traits (agreeableness, extraversion, openness, conscientiousness and neuroticism) and guilt. Negative emotions (guilt and regret) were found associated with psychological health (depression, anxiety, stress). In addition, it was found that the best prediction about depression, anxiety and stress scores can be done by examining neuroticism trait. Finally, guilt was found as a mediator between personality traits (neuroticism, agreeableness) and psychological health (depression, anxiety, stress).