Eugene O'neill ve Sam Shepard oyunlarının Amerikan rüyası bağlamında incelenmesi
Analysis of the plays of Eugene O'neill and Sam Shepard in the context of American dream
  1. Tez No: 473415
  2. Yazar: GÖRKEM GÜNAY
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SENEM CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, American Culture and Literature, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Amerikan rüyası babında iki önemli Amerikalı oyun yazarının –Eugene O'Neill ve Sam Shepard- oyunları incelenmektedir. Amerikan rüyasının özünde ne olduğu incelenirken aynı zamanda bu olgunun nasıl bir kabusa dönüştüğü hakkında bahsi geçen oyunlar ışığında bir neticeye varılmaya çalışılmaktadır. Bir yüzyıla yayılan iki yazarın üretkenlik yılları boyunca Amerika'nın toplumsal olaylarının bu yazarların oyunlarına yansıması incelenirken, bu bağlamda Amerikan kapitalist anlayışının bir rüyadan bir kabusa evrilmesi incelenmektedir. Amerikan rüyasını merkezinde tutan bu çalışma, oyunlara ve karakterlere bu olgunun perspektifinden bakmayı amaçlarken, rüyanın getirisi yabancılaşma ve tüketim kavramlarını detaylı bir biçimde açıklamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this postgraduate thesis, two significant American dramatists' plays – Eugene O'Neill and Sam Shepard - are being analyzed within the scope of American Dream. It's aimed to understand the essence of what is American dream and to come up to a conclusion via the plays which are being studied on how American dream transformed into a nightmare. In a period of a century that these playwrights were being productive, it is studied how the American capitalist concepiton transformed from a dream into a nightmare and how this process of transformation in social incidents appeared in the plays of the playwrights mentioned. This study which centers American dream in its core, studies the characters and the deeds from this dream fact perspective while it's aim is to clarify in a detailed way the proceeds of this dream, alienation and the consumption.