Türkiye'de menkul kıymetler piyasası ve yatırımcıların tercihleri üzerine bir araştırma
A research on the preferences of market investment and securities markets in Turkey
- Tez No: 473508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Finansal piyasalardaki derinlik bulunduğu ülkenin gelişmişlik düzeyini gösteren çok önemli etkenlerden biridir. Gelişen ülkelerde ve tabii ülkemizde sermaye piyasaları ve borsalar önemli bir yer teşkil etmektedirler. Borsalar ekonomide yaşanan olaylardan etkilenerek ani yükseliş ve düşüş göstermektedir. Türkiye'de henüz gelişmekte olan ekonominin ve dolayısıyla finansal piyasaların, daha güçlü hale gelebilmesi için sermaye piyasasının, borsaların ve menkul kıymet piyasasındaki yatırım araçlarının ayrıntılı bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Borsa İstanbul'daki menkul kıymet yatırım araçları tanıtılmıştır. Ayrıca Türkiye'de en çok yatırım yapılan menkul kıymet araçlarının son 4 yıl içindeki işlem hacimleri, pazar büyüklükleri gibi veriler karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, 2015 yılında en çok yatırım yapılan ve getiri sağlayan menkul kıymet yatırım aracı belirlenerek, kişilerin yatırım aracı seçme sebeplerine değinilmiştir. Bu çalışmanın amacı; menkul kıymet yatırım araçlarının tanıtılması ve Türkiye'de yatırımcıların tercih ettiği yatırım araçların belirlenmesidir. Bu amaçla değişik sektörlerdeki firmaların finans birimlerinde çalışan farklı pozisyondaki kişilerde anket uygulanmış ve kişilerin yatırım tercihleri ve sebepleri çeşitli tekniklerle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The depth of financial markets is one of the most major issue that describes the countries' development level. Capital markets and stock market take important role in developing countries and also in Turkey. Capital markets are influenced by the current economical situations, then it may increase or decrease dramatically. In order to reinforce the economy in emerging countries, it is obvious that capital markets, stock markets and financial instruments should be known in detail. In the thesis, investment instruments on securities was introduced. In addition, last 4 years' trend securities instruments are measured with the volume and the market size. As a result, it is analyzed what were the most efficient investment instruments are defined, measured investor's aims while making decisions. In conclusion, designation of efficient investment instruments and decisions of Turkish investors' were analyzed in the thesis. Therefore, people who work in different positions working in the financial units of firms in different sectors participated the survey. According to the survey, responses of the participants was evaluated due to their preferences and reasons with different analysis techniques.