13-15 yaş kadın atletlerde kangoo jump ile yapılan antrenmanın denge, sprint ve durarak uzun atlama üzerine olan etkisi
An analysis of effects of training with kangoo jumps in 13-15 age female athletes on the sprint, balance and standing long jump progress
  1. Tez No: 473541
  2. Yazar: DERYA SELDA SINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MANOLYA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı; 13-15 yaş kadın atletlerde 6 hafta boyunca kangoojump ayakkabıları ile yaptırılan antrenmanların; sprint, dinamik denge ve durarak uzun atlama becerilerine olan etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya Mersin ilinde Türkiye Atletizm Federasyonuna bağlı lisanslı 30 kadın atlet katılmıştır. Araştırmamızda 15' er kişilik eşit fiziksel özelliklere sahip iki grup oluşturulmuştur. Deney grubunun atletizm antrenmanları kangoojump ile yaptırılmıştır. Kontrol grubu ise sadece kendi ayakkabıları ile antrenmana katılmıştır. Kangoojump ayakkabıları ile yapılan antrenmanının atletler üzerindeki etkisinin araştırılması için bazı parametrelere bakılmıştır. Dinamik denge ölçümleri için, Prokin PK200W tecno body ölçüm cihazı kullanılımıştır. Uzun atlama mesafeleri mezura ile ölçülürken 30 metre ve 60 metre sprint dereceleri ise, el kronometresi ile alınmıştır. Tüm verilerin tanımlayıcı istatistikleri aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri alınmıştır. Çalışmamıza başlamadan önce ön test değerleri alınarak iki benzer grup oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; were to find to training effect with kangoojump shoes in 13-15 year old female athletes for 6 weeks applied sprint, dynamic balance and the effect of stopping to long jump skills. Thirty women athletes from the Turkish athletics federation who live in Mersin province participated in the research. In our research, two groups with equal physical characteristics of 15 persons were formed. The athletic training of the experimental group was done with kangoojump. The control group only participated in training with their own shoes. Some parameters have been examined to investigate the effect of the workout with Kangoojump shoes on the athletes. For dynamic balance measurements, Prokin PK200W tecno body measuring instrument was used. While long jump distances were measured by meters and 30 meters and 60 meters sprints value were taken by hand chronometer. Arithmetic mean and standard deviation values of descriptive statistics of all data were taken. Prior to the start of work, pre-test values were taken and two similar groups were established.