Otel işletmeleri yöneticilerinin öz yeterliliklerinin karar verme stillerine etkisinde yönetsel güçlülüğün aracılık rolü
The mediation role of managerial resourcefulness on the decision making styles of the self effi̇cacy of hotel establishment managers
- Tez No: 473572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ŞAHİN PERÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı otel işletmelerinde görev yapan yöneticilerin öz yeterliliklerinin karar verme stillerine etkisin de yönetsel güçlülüğün aracılık rolünü test etmektir. Bu amaç dahilinde öz yeterlilik ve yönetsel güçlülüğün karar verme stillerine etkisini belirlemek ve yönetsel güçlülüğün aracılık rolünü test etmek için bir model önerilmiştir. Önerilen bu model regresyon analizleri ve sobel testi ile test edilmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkenini öz yeterlilik kavramı, aracı değişkenini yönetsel güçlülük kavramı, bağımlı değişkenini ise karar verme stilleri oluşturmaktadır. Otel işletmelerinde çalışan yöneticilerin öz yeterliliklerini, yönetsel güçlülüklerini ve karar verme stillerini ölçmek için daha önce geliştirilen ölçekler kullanılmıştır. Çalışmada evrenin bütünü ulaşılabilir özelliğe sahip olduğu için örneklemeye gidilmemiş ve analizler tam sayım üzerinden gerçekleştirilmiştir. Alan araştırması kapsamında Nevşehir il merkezi ve ilçelerinde yer alan dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde görev yapan yöneticilere anket uygulanmıştır. Verilerin analizi için merkezi eğilim ölçüleri, korelasyon analizi, regresyon analizi ve sobel testi gibi yöntemler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda otel yöneticilerinin öz yeterlilik ve yönetsel güçlülüklerinin karar verme stillerini etkilediği ayrıca öz yeterliliğin karar verme stillerine etkisinde yönetsel güçlülüğün kısmi aracılık rolüne sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to test the mediation role of managerial resourcefulness about the influence on the decision making styles of the self efficacy of the managers working in hotel establishments. In line with this aim, a model is suggested to test the mediation role of managerial resourcefulness and to determine the effect of self efficacy and managerial resourcefulness on decision making styles. The suggested model is tested with regression analysis and sobel test. The independent variable of this study is the concept of self efficacy, mediating variables are the concept of managerial resourcefulness and dependent variable is the concept of decision making styles. In order to measure the self efficacy, managerial resourcefulness and decision making styles of the managers working in hotel establishments, previously developed scales were used. As the whole of the population in the study is accessible, sampling was not used and analysis were made by full count. Within the scope of field study, a questionnaire was carried out to the managers working in four or five star hotel establishments in the city center and towns of the province of Nevşehir. Methods such as measures of central tendency, correlation analysis, regression analysis and sobel test were executed for the analysis of the data. It was determined as the result of the study that self efficacy and managerial resourcefulness of hotel managers affected their decision making styles and it was also determined that in effect of self efficacy on the decision making styles, managerial resourcefulness has a partial mediation role.