Seyahat motivasyonunu oluşturan itici ve çekici faktörlerin tüketici temelli destinasyon değeri üzerine etkisi
The effect of push and pull factors as constituent components of travel motivation on customer-based destination equity
  1. Tez No: 473573
  2. Yazar: FATİH PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÜNEREN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yüksek tüketici temelli destinasyon değerine sahip destinasyonların, turizm gelirlerinden daha fazla pay almaları ve rekabet üstünlüğü elde etmeleri kaçınılmazdır. Tüketici temelli destinasyon değerinin oluşumuna etki eden faktörlerin neler olduğunu bilmek, yapılacak olan destinasyon pazarlaması çalışmalarında nelerin dikkate alınması gerektiğini ortaya çıkaracaktır. Seyahat motivasyonunu oluşturan itici ve çekici faktörlerin tüketici temelli destinasyon değerini etkilediği düşünülmektedir. Bu çalışmada da temel amaç seyahat motivasyonu oluşturan itici ve çekici faktörler ile tüketici temelli destinasyon değeri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkararak, seyahat motivasyonun tüketici temelli destinasyon değerinin üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda Alanya'da gerçekleştirilen araştırmada kolayda örneklem yöntemi ile 468 adet anket toplanmıştır. Araştırmada açımlayıcı faktör analizi, MAP testi, paralel analiz, doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Gerçekleştirilen regresyon analizi sonucu seyahat motivasyonunu oluşturan itici ve çekici faktörlerin tüketici temelli destinasyon değerini etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Destinations that have high customer based destination equity will have competitive advantage and will get more market share from the tourism revenue. Knowing the antecedents of customer based destination equity will reveal what need to be considered during destination marketing activities. It is considered that the push and pull factors which constitute travel motivation affect customer based destination equity. The main purpose of this study is to discover the relationship between the customer based destination equity and push and pull factors and identify the influence of travel motivation on customer based destination equity. In accordance with this purpose, 468 surveys gathered with convenience sampling method in Alanya. Explanatory factor analysis, MAP test, parallel analysis, confirmatory factor analysis, correlation analysis and regression analysis are used in the research. According to regression analysis results push and pull factors which constitute travel motivation affect customer based destination equity.