Girişimcilik ve yenilikçilik kapsamında teknoloji geliştirme bölgeleri: Çanakkale Teknopark örneği
  1. Tez No: 473633
  2. Yazar: YASİN DANYAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ŞAHİN ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Yirmibirinci yüzyılda işletmelerin kendine has sorunları bulunmaktadır. Toplumlar bir yandan varlıklarını sürdürme gayreti içerisindeyken diğer yandan bu sorunları çözmekle uğraşırlar. Özelliklede kalkınma, istihdam yaratma ve işsizlikle mücadele önemli sorunlardan bir kaçıdır. Örgütler benzer sorunları çözmek için, devamlı suretle dinamik yapılar kurma mücadelesi vermektedirler. Bu dinamik yapılar öyle kurulmalıdır ki; bir motorun bujisi gibi, devamlı suretle ateşleyici enerji yaratmalıdır. Ortaya bir hareket çıkması amaçtır. Bu hareket, devamlı suretle yeni hareketler yaratmalıdır. İşte bu hareketi yaratan en önemli tetikleyici, girişimciler olarak görülmektedir. Girişimcilikte de startup işletmeler önem kazanmaktadır. Yüksek katma değer üreten teknogirişimler kısa sürede hem hissedarlarına hem de içinde bulundukları topluma olumlu katkılar sağlamaktadırlar. Sonuç olarak toplumların en önemli sorun odakları istihdam, ekonomik gelişme ve işletmelerin devamlılığı gözükmektedir. Bu sorunların çözümü olarak ta girişimcilik ön plana çıkmaktadır. Startup işletmeler denilince de teknoloji yönetimi, yenilikçilik ve işletme performansı gibi kavramlar dile gelmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, Ar-Ge faaliyetlerini önemseyen, teknogirişim eksenli işletmelerin; teknoloji yönetimi ile yenilikçilik yönetimi arasındaki ilişkiyi nasıl algıladıklarını belirlemektir. Araştırmanın evrenini, Çanakkale ili ve ilçelerinde, Çanakkale Teknopark ile Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı işletmelerin üst düzey yöneticileri, karar vericileri ve Ar-Ge personeli oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında hazırlanan anket formu, üst düzey yöneticilere, karar vericilere ve Ar-Ge personeline uygulanmıştır. Anketlerin bir kısmı yüz yüze görüşülerek doldururken bir kısmı da internet üzerinden ilgililere doldurtulmuştur. SPSS Statistics 21.0 ve Lisrel 8.54 istatistik programlarından yararlanılarak, verilerin çözümlenmesi ve analizleri yapılmıştır. Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak, değişkenler arasındaki ilişkiler belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, teknoloji yönetimi ile yenilikçilik arasında farklı boyutlarda, ilişkilerin olduğu görülmüştür. Teknoloji yönetimi ve yenilikçilik arasındaki söz konusu ilişkinin ise işletmenin genel performansı üzerinde, etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the twenty-first century, businesses have their own problems. On the one hand, while societies try to maintain their assets, on the other hand, they try to solve these problems. In particular, development, job creation and fighting against unemployment are several of the most important problems. Organizations are constantly struggling to build dynamic structures to solve similar problems. These dynamic structures must be set up so strongly that they must constantly generate igniting energy like an engine buggy. The fact that a move emerges is a purpose. This movement should constantly create new movements. The most important triggers that have created this movement are seen as entrepreneurs. Startup businesses also gain importance in entrepreneurship. Techno-entrepreneurships that generate high added value quickly make positive contributions to both their shareholders and the society in which they exist. As a result, the most important problem focuses of the society are seen as employment, economic development and continuity of enterprises. As a solution to these problems, entrepreneurship comes to the forefront. When it comes to startup businesses, the concepts such as technology management, innovation and business performance are mentioned. The main purpose of this research is to determine how they perceive the relationship between technology management and innovation management of the techno-initiative oriented businesses which pay attention to R&D activities. The population of the research constitutes the senior managers, decision makers and R&D personnel of Çanakkale Technopark and Çanakkale Chamber of Commerce and Industry in Çanakkale province and districts. The questionnaire prepared within the scope of the research has been applied to senior managers, decision makers and R&D personnel. While some of the questionnaires have been filled in face-to-face interviews, some of them have been replenished via internet. Analyses of the data have been made by using SPSS Statistics 21.0 and Lisrel 8.54 statistical programs. The relations between variables have been tried to be determined by using Structural Equation Model. As a result of the analyses made, it is seen that there exists relations between technology management and innovation in different dimensions. The relationship in point between technology management and innovation has been found to be influential on the overall performance of the business.