Ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ve obezite farkındalık düzeylerinin araştırılması
Investigation of physical activity levels and obesity awareness levels of middle school students
- Tez No: 473843
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı Malatya il merkezindeki ortaokullarda eğitim gören 10-14 yaş arasındaki çocukların Fiziksel aktivite düzeyleri ve obezite farkındalık düzeylerini bazı değişkenlere göre araştırmaktır. Materyal ve Metot: Bu araştırma tarama modelinde betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini Malatya ili ortaokullarında 5-8.sınıflarda öğrenim gören toplam 385 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Obezite Farkındalık Ölçeği”ve“Çocuklar için Fiziksel Aktivite Ölçeği”kullanıldı. İstatistiksel yöntemlerden Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ANOVA testi ve Tukey testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi α=0.05 olarak benimsenmişir. İstatistiksel yöntemlerin etki büyüklükleri orta düzeydir. Bulgular: Araştırmada, öğrencilerin obezite farkındalık puanlarının (x=2,85), beslenme farkındalık puanlarının (x=3,08), fiziksel aktivite farkındalık puanlarının (X=3,17) ve fiziksel aktivite düzey puanlarının (x=3,03) olduğu bulunmştur. Öğrencilerin cinsiyetlerine, yaşlarına, BKİ'lerine, anne ve babaların mesleklerine, ailelerin gelirlerine, teknolojik araç-gereç kullanımlarına göre obezite farkındalık ölçek alt boyutları ile fiziksel aktivite ölçek puanları arasında anlamlı bir fark (p>0,05) bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study was to investigate the levels of physical activity and obesity awareness of children aged 10-14 years who were studying in secondary schools in Malatya city center according to some variables Materials and Methods: This research is a descriptive study in the survey model. The sample of the research consists of 385 students who are studying in the 5-8th grade at secondary schools in Malatya.“Obesity Awareness Scale”and“Physical Activity Scale for Children”were used as data collection tools in the study. Statistical methods used were Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test ANOVA test and Tukey test. The level of significance was accepted as α = 0.05. The magnitude of effect of statistical methods is moderate. Results: Students were found to have obesity awareness scores (x = 2.85), nutrition awareness scores (x = 3.08), physical activity awareness scores (X = 3.17) and physical activity level scores (x = 3.03) in the study. There was no statistically significant difference (p>0,05) between subscales of obesity awareness scale and physical activity scale scores according to gender, age, BMI, parents' professions, family income, technological tools and equipment usage of the students.