Acil servis hastalarında EKG cihazının otomatik yorumlamasının tanısal kullanılabilirliği
The diagnostic value of automatic interpretation of the ECG device in emergency department patients
- Tez No: 474038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA KILIÇASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş: Standart 12 derivasyonlu elektrokardiyografi (EKG) kardiyovasküler hastalıkların (KVH) tanısında özellikle hastaların ilk değerlendirilmesi aşamasında en önemli tanı aracıdır. İlk olarak 1960'da kullanılan otomatik EKG yorumlama programları günümüzde rutin hasta değerlendirilmesinde kullanılmasına rağmen, bu yorumların doğruluğu halen tartışmalıdır. Bu çalışmanın primer amacı, otomatik bilgisayarlı EKG yorumunun tanısal kullanılabilirliğinin tespit edilmesidir. Sekonder amaç olarak ise kıdemli ve kıdemsiz asistanın EKG yorumlarını otomatik EKG yorumu ile karşılaştırmaktır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma, prospektif gözlemsel klinik bir çalışma olarak planlanmış olup, acil servisimizde 01.02.2017 - 31.03.2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Herhangi bir şikayetle acil servise başvuran hastalara çekilen EKG'ler acil tıp öğretim üyesi ve kardiyoloji uzmanı tarafından gold standart olarak değerlendirilmiştir. Aynı EKG'ler kıdemsiz acil tıp asistanı ve kıdemli acil tıp asistanı tarafından değerlendirilmiştir. Bulgular: 489 EKG'den 117'si (23.9%) normal, 372'si (76.1%) anormaldi. Normal sinüs ritmini değerlendirmede sensitivite % 98.7, spesifisite %100 saptanmıştır. Özellikle sinüs bradikardisi (%95.7), sinüs taşikardisi (%92.1), atrial fibrilasyon (%90.0), elektronik ventriküler pacemaker (%100), 1. Derece AV blok (%93.3), komplet sol dal bloğu (%96.2), komplet sağ dal bloğu (%92.0) ve solventrikül hipertrofisinin (%97) sensitiviteleri önemli ölçüde yüksekti. Fakat miyokard infarktüsü (%46.3), ventriküler taşikardi (%0), sağ ventrikül hipertrofisi (%42.9) ve voltaj düşüklüğünü (%50) değerlendirmede gold standart ile önemli uyumsuzluk olduğundan sensitiviteleri düşüktü. Sonuç: Genel olarak bilgisayar tabanlı EKG cihazının başarısı önemli ölçüde yüksek bulunmuştur. Fakat bazı ölümcül olabilecek EKG'lerin (örneğin; VT, 3.derece AV blok) saptanmasında çok başarılı olmadığı görülmüştür. Gelecekte yeni teknolojiler kullanılarak yüksek riskli EKG'lerin doğru yorumlanması için daha fazla çalışma yapılırsa klinisyenlerin başarısı daha da artacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: Standard 12-lead electrocardiography (ECG) is the most important diagnostic tool in the diagnosis of cardiovascular diseases (CVD), especially during the initial evaluation of patients. Although automatic ECG interpretation programs originally used in 1960 are now routinely used in patient evaluation, the validity of these interpretations is still controversial. The primary purpose of this study is to determine the diagnostic usability of the automatic computerized ECG interpretation. Secondar aim of this study is to compare the ECG interpretations of the senior and junior assistant with the automatic ECG interpretation. Method: This study was performed as a prospective observational clinical study. ECGs of patients who were admitted to the emergency department with any complaint were evaluated as the gold standard by the emergency medicine lecturer and cardiologist. The same ECGs were evaluated by the junior emergency medical assistant and senior emergency medical assistant in Gazi University Emergency Department between February 2017- March 2017. Results: Of the 489 ECGs, 117 (23.9%) were normal and 372 (76.1%) were abnormal. Sensitivity was determined as 98.7% and specificity was found as 100%when assessing normal sinus rhythm. Especially the sensitivity of sinus bradycardia (95.7%), sinus tachycardia (92.1%), atrial fibrillation (90%), electronic ventricular pacemaker (100%), first degree AV block (93.3%), complete left branch block (96.2%), the right bundle branch block (92.0%) and left ventricular hypertrophy (97%) was significantly higher. However, sensitivity is low because there is a significant incompatibility with the gold standard when evaluating myocardial infarction (46.3%), ventricular tachycardia (0%), right ventricular hypertrophy (42.9%) and low voltage (50%). Conclusion: In general, the success of a computer-based ECG device was found to be significantly high. However, it has not been found very successful in detecting some lethal ECGs (eg, VT, 3rd degree AV block). If more studies are done for the correct interpretation of high-risk ECGs using new technologies in the future, the success of clinicians will be even greater.