İç hastalıkları kliniğinde terapötik plazma değişimi yapılan hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients who underwent therapeutic plasma exchange in internal medicine clinic
- Tez No: 474486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVA ÜSKÜDAR TEKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Terapötik plazma değişimi (TPD) plazmadan yüksek molekül ağırlıklı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlayan bir işlemdir.Terapötik plazma değişimi işlemi iç hastalıkları pratiğinde birçok hastalıkta yaygın olarak kullanılmaktadır.Bu işlem ile ilgili son yıllarda farkındalığın ve ulaşılabilirliğin artmasına bağlı olarak güncel kılavuzlar yayımlanmaktadır. Bunlardan en genel geçer ve kapsamlı olanı Amerikan Aferez Cemiyeti (ASFA)'nin yayımladığı kılavuzdur. Bu çalışmada, iç hastalıkları kliniğinde herhangi bir nedenle terapötik plazma değişimi yapılan hastaların demografik verilerini, altta yatan hastalıklarını, biyokimyasal parametrelerini, replasman sıvısının volümü ve tipini, işlem sırasında ve sonrasında gelişen komplikasyonları, ek tedavileri, diyaliz ihtiyacı olup olmadığını, seans sayılarını retrospektif olarak belirleyerek klinik pratikte geliştirilebilecek yönleri ortaya koyabilmek amaçlandı. Çalışmaya 2007 ve 2016 yılları arasında 117 hasta dahil edildi. Tüm olguların 63 (%53,8)'ü kadın, 54 (%46,2)'ü erkekti.
Özet (Çeviri)
Therapeutic plasma exchange (TPE) is a process which allows removal of high molecular weight substances from the plasma. Therapeutic plasma exchange is widely used in many diseases in the practice of internal medicine. In recent years, up-to-date manuals have been published in accordance with the increased awareness and accessibility of this process. The most common and most comprehensive of these is the The American Society for Apheresis (ASFA) publication. The aim of this study was; to evaluate the demographic data, underlying diseases, biochemical parameters, volume and type of replacement fluid, complications during and after the procedure, additional treatments, need for dialysis and number of sessions retrospectively for patients who underwent therapeutic plasma exchange for any reason in the internal medicine clinic and to reveal the aspects that can be improved in clinical practice. Between 2007 and 2016, 117 patients were included in the study. Of all cases, 63 (53,8%) were female and 54 (46,2%) were male. At the time of diagnosis, the mean age of the patients was 52,15 ± 16,8 (20-88) years. The most common indication for TPE was TTP and ANCAassociated vasculitis.