Pelvik kitlelerde ortalama trombosit hacminin ayırıcı tanıda etkinliği
Differential diagnosis of mean platelet volume in pelvic masses
- Tez No: 474488
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TARIK YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı ameliyat edilmiş pelvik kitleli hastaların preoperatif ve postoperatif OTH'lerinin karşılaştırılması, OTH'deki değişikliğin malign neoplazi ayırımında kullanılmasının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif düzende planlanmış olup ESOGÜ Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında Ocak 2012- Ocak 2017 tarihleri arasında yapılan pelvik kitle tanısı ile ameliyat olan hastaları kapsamaktadır. Hastalara ait bilgiler, hasta dosyaları ve ameliyat defterinden belirlenip hasta yaşı, paritesi, gravida, preoperatif lökosit, lenfosit, nötrofil, platelet, NLO, PLO, OTH, postoperatif lökosit, lenfosit, nötrofil, platelet, NLO, PLO, OTH değerleri ve CA 125 düzeyleri araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 361 hastanın ortalama yaşı 52,10 yıldır. En sık görülen tanı seröz karsinom olarak gelmiştir 73 hastada (%20,2) görülmüştür. 361 hastanın 201'inde (%55,7) malign olmayan neoplaziler, 133'ünde (%36,8) malign ve 27'sinde (%7,5) borderline over neoplazmı saptanmıştır. 43 hastanın (%11,9) hiç gebe kalmamıştır, ortanca gravidanın 3, ortanca paritenin 2 olduğu belirlenmiştir. Malign neoplazm saptanan hastalara göre malign neoplazm saptanmayan hastaların yaş, preoperatif OTH, sağ over, CA 125 düzeyi, preoperatif lenfosit, postoperatif lenfosit, preoperatif platelet, postoperatif platelet, preoperatif NLO, postoperatif NLO, preoperatif PLO ve postoperatif PLO'nun yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca malign over neoplazmı saptanan hastalara göre borderline over neoplazmı saptanan hastalarda CA 125 düzeyi ve preoperatif PLO'nun da yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç: Pelvik kitle saptanan ve bu nedenle operasyon planlanan hastaların malign neoplazm ayırıcı tanısında diğer klinik ve görüntüleme yöntemleri yanında preoperatif OTH, CA 125, NLO, PLO değerlerinden preoperatif yararlanılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the preoperative and postoperative OTH of operated patients with pelvic mass, and to determine the use of OTH in the differentiation of malignant neoplasia. Material and Methods: The study was planned retrospectively and covers patients who underwent surgery with the diagnosis of pelvic mass between January 2012 and January 2017 in ESOGÜ Department of Obstetrics and Gynecology. Patient information was determined from patient files and operative book and evaluated retrospectively. In these studies, patient age, parity, gravida, preoperative leukocyte, lymphocyte, neutrophil, platelet, NLO, PLO, OTH, postoperative leukocyte, lymphocyte, neutrophil, platelet, NLO, PLO, CA 125 levels were investigated. Findings: The mean age of the 361 patients included in the study was 52.10 years. The most common diagnosis was serous carcinoma, which was seen in 73 patients (20.2%). Non-malignant neoplasms were found in 201 of 361 patients (55.7%), malignant in 133 (36.8%) and borderline over neoplasm in 27 (7.5%). 43 patients (11.9%) were not pregnant at all, median gravidan was 3, and median parity was 2. Patients with malignant neoplasms were found to have higher age, preoperative OTH, right over, CA 125 level, preoperative lymphocyte, postoperative lymphocyte, preoperative platelet, postoperative platelet, preoperative NLO, preoperative PLO and postoperative PLO in patients without malignant neoplasm. In addition, patients with malignant ovarian neoplasms were found to have borderline over-neoplasia 125 and preoperative PLO levels were higher. Conclusion: It is thought that preoperative MPL, 125, NLO, PLO values can be used preoperatively in the differential diagnosis of malignant neoplasms of pelvic masses.