İlk kez koroner arter hastalığı tanısı alan bireylerde zonulin, total antioksidan kapasite, total oksidatif seviye ve beslenme ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between plasma zonulin, total antioxidant capacity, total oxidative level and nutrition in patients with the first time diagnosis of coronary artery disease
- Tez No: 559866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER TOKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışma, koroner arter hastalarında bağırsak geçirgenliğinin ve antioksidan durumun, beslenme ile olan ilişkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi kardiyoloji servisinde koroner arter tanısı almış hastalar üzerinde, gönüllülük esasına dayalı olarak toplam 32 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastalara bazı sosyodemografik bilgilerini içeren ve beslenme alışkanlıklarını sorgulayan bir besin tüketim sıklığı anketi uygulanmıştır. Zonulin, antioksidan ve oksidan durum değerleri hastalardan alınan serum örnekleri aracılığıyla saptanmış ve diğer kan bulguları dosya taraması yoluyle elde edilmiştir. Bulgular: Çalışma sonucunda, bireylerin %81,25'inin şişman veya obez olduğu, bireylerin ihtiyaçlarından fazla kalori tükettiği ve bu kalorinin büyük bir kısmının yağdan geldiği görülmüştür. Koroner arter hastalığı olan bireylerde obezitenin artmış zonulin, total antioksidan kapasite ve total oksidan durumla ilişkili olduğu saptanmıştır (p0,05). Ayrıca bağırsak geçirgenliğinin TAS veya TOS ile ilişkili olduğuna dair bir veri elde edilmemiştir (p>0,05). Sonuç: KAH'ı olan bireylerde bağırsak geçirgenliği obeziteyle ilişkili olarak artmakta ve bu değişiklik diyet kompozisyonundan etkilenmektedir. Bağırsak geçirgenliğinin antioksidan veya oksidan durumla ise bir ilişkisi olmadığı görülmektedir. Ayrıca antioksidan ve oksidan durum genel olarak diyetten etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between intestinal permeability, antioxidant status and nutritional status in patients with coronary artery disease. Material and Method: This study was conducted on 32 volunteer patients on coronary artery disease in Samsun Ondokuz Mayıs University Health Research and Application Center Cardiology Department. A sociodemographic questionnaire including some sociodemographic information and questioning nutritional habits was applied to the patients. Zonulin, antioxidant and oxidant status values were determined by serum samples taken from patients and other blood parameters were evaluated by file scanning. Results: It was seen that 81.25% of the individuals were overweight or obese, consumed more calories than the needs of the individuals and a large part of this calories came from fat. Obesity was found to be associated with increased zonulin, total antioxidant status and total oxidant status (p 0.05). There was no evidence that intestinal permeability was associated witht total antioxidant status or total oxidant status (p> 0.05). Conclusion: In individuals with CAD, intestinal permeability increases in association with obesity and this change is affected by dietary composition. Intestinal permeability is not associated with antioxidant or oxidant status. In addition, the antioxidant and oxidant status were not generally affected by diet.