Tip 2 diyabetlilerin serum magnezyum ve kalsiyum düzeylerinin beslenme durumu ile ilişkisi
Correlation between serum magnesium and calcium levels and nutritional status for type 2 diabetics
  1. Tez No: 474695
  2. Yazar: EMİNE KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, Tip 2 diyabetli bireyler ile yaş ve beden kütle indeksi benzer olan sağlıklı bireylerin serum magnezyum ve iyonize kalsiyum düzeyleri ile antropometrik ölçümlerini, vücut bileşimlerini, bazı biyokimyasal bulgularını, beslenme durumu ve alışkanlıklarını karşılaştırarak, Tip 2 diyabet ile magnezyum ve iyonize kalsiyum arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya yaşları 35-60 yıl aralığında 40 Tip 2 diyabetli 40 sağlıklı olmak üzere toplam 80 kadın birey alınmıştır. Bireylerin genel özellikleri ve sağlık bilgileri anket formu ile sorgulanmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri ve vücut bileşimleri alınmış, bazı biyokimyasal bulguları analiz edilmiş, beslenme alışkanlıkları 24 saatlik besin tüketim kaydı ve son 3 aya ait besin tüketim sıklığı formu ile belirlenmiştir. Çalışmaya katılan Tip 2 diyabetli ve sağlıklı bireylerin antropometrik ölçümler ve vücut bileşimleri ile serum magnezyum ve iyonize kalsiyum düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study is conducted to research the correlation between magnesium and ionized calcium and type 2 diabetes by means of comparing serum magnesium and ionized calcium levels and their anthropometric measurements, body composition, some biochemical findings and their dietary habits of type 2 diabetic individuals and other healthy individuals with same age and body mass index characteristics. Total 80 women constituted of 40 Type 2 diabetics and 40 healthy individuals participated in this study within the age group of 35-60. General characteristics and health data of these individuals are inquired through a survey form. Anthropometric measurements and body compositions of the individuals were taken, some of their biochemical properties were analyzed, and their dietary habits were determined through 24 hours food consumption records and with the form of food consumption frequency during last 3 months. No significant correlation between the anthropometric measurements and body compositions and serum magnesium and ionized calcium levels of type 2 diabetics and healthy individuals (p>0,05).