Ankara Çankaya Belediyesine ait rekreatif amaçlı dış mekân spor alanlarının ergonomik açıdan incelenmesi
Ergonomically examined of The Ankara Çankaya Municpality of recreational outdoor sport fields
  1. Tez No: 474705
  2. Yazar: NASUH EVRİM ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, dış mekân spor alanlarının ergonomik uygunluk düzeylerinin belirlenmesi ve bu kapsamdaki kullanıcı görüşlerinin değerlendirmesidir. Ankara ili Çankaya Belediyesi'nin 20 parkında egzersiz yapan 94 kadın ve 99 erkek toplam 193 katılımcının yaş, eğitim düzeyi, mesleği dikkate alınarak spor alanlarının ergonomik uygunlukları incelenmiştir. Buna göre kullanıcıların; % 51 erkek, % 65'i 45-64 yaş arasında, % 58'i lisans mezunu ve % 40 emeklidir. Katılımcıların % 77,2'si yürüyüş yapmayı tercih ederken, oturarak barfiks aleti de en çok tercih edilen egzersiz aletidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the ergonomic fitness levels of outdoor sports fields and to assessment of user views in this context. Ergonomic fitness of sports fields were examined by considering the age, education level and occupation of 193 participants (94 female and 99 male) who exercised in 20 parks of Ankara province Çankaya Municipality. Accordingly, 51% male, 65% between the ages of 45-64, 58% with bachelor's degree and 40% with retirement. While 77.2% of the participants prefer to walk, the sit up pull tool is also the most preferred exercise equipment.