Diyabetik bireylerde serum karnitin düzeyinin insülin direnci, lipid profili ve beslenme durumu ile ilişkisi
The relationship between serum carnitin level insulin resistance, lipid profile and nutritional status in diabetic individuals
  1. Tez No: 474704
  2. Yazar: ŞEHRİBAN DUYAR ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE GEZMEN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Diyabetli bireylerde serum karnitin düzeyinin insülin direnci, lipid profili ve beslenme durumu ile ilişkisini belirlemek ve sağlıklı bireylerle kıyaslamak amacıyla planlanan bu çalışmaya: yaşları 30-55 yıl arasında değişen 32 Tip-2 diyabet hastası ve 32 sağlıklı olmak üzere toplam 64 birey katılmıştır. Bireylerin; genel özellikleri, besleme durumları ve fiziksel aktiviteleri sorgulanmış, antropometrik ölçümleri alınmış ve bazı biyokimyasal parametreler ile serum karnitin düzeyleri ölçülmüştür. Çalışma sonucunda: ortalama beden kütle indeksi erkeklerde 27,9 kg/m2; kadınlarda hasta grubunda 34,8 kg/m2, sağlıklı grupta 34 kg/m2 bulunmuştur. Sağlıklı grupta açlık kan glikozu, açlık insülin, trigliserid, çok düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol, yüksek yoğunlıklı lipoprotein kolesterol ve HOMA-IR değeri diyabetli bireylerden düşük olduğu gözlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the relationship of serum carnitine level with insulin resistance, lipid profile and nutritional status in Tip-2 diabetic patients and to compare diabetics with healthy subjects. A total of 64 subjects, 32 diabetics and 32 healthy aged between 30 and 55 years were included in the study. The individuals'; general characteristics, nutritional status, and physical activities were questioned, anthropometric measurements were taken and some biochemical parameters and serum carnitine were analyzed.