Fonksiyonel hareket analiz skoru ile gövde kas kuvveti, vücut kompozisyonu ve denge arasındaki ilişki
The relationship between functional movement screen score and trunk muscle strength, balance, body composition
  1. Tez No: 474710
  2. Yazar: ALİ ZORLULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamızın amacı Fonksiyonel Hareket Analizi (FMS) ile gövde stabilizasyonu, denge ve vücut kompozisyonu arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışma yaş ortalaması 22,5±3,9 (yıl) olan 40 sporcu ve yaş ortalaması 24,2±3,3 (yıl) olan 36 sağlıklı bireyle yürütülmüştür. FMS 7 hareket paterni (Derin çömelme, engel üzerinden adım alma, öne hamle adımı, omuz mobilitesi, düz bacak kaldırma, gövde stabilesi şınavı ve rotasyonel stabilite) kullanılarak değerlendirilmişitr. Gövde kas kuvveti ve enduransı İzokinetik Dinamometre (Cybex Humac Norm Testing & Rehabilitation System, USA) ile değerlendirildi. Postüral stabilite ve stabilite limitleri testi Biodex Biosway Portable Balance System cihazı ile yapıldı. Vücut kompozisyonu TANITA BC-418 Segmental vücut kompozisyon analizörü ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determination of relation between Functional Movement Screen (FMS), ısokınetıc trunk muscle performance, balance and body composition. The study was conducted on 40 professional athletes with an average age of 22,5±3,9 (year) and 36 healthy individual, with an average age of 24,2±3,3 (year). The FMS was used to assess 7 movement patterns (deep squat, hurdle step, in-line lunge, shoulder mobility, straight leg raise, trunk stability push-up, and rotary stability). Trunk muscle strength and endurance were evaluated with Isokinetic Dynamometer (Cybex Humac Norm Testing & Rehabilitation System, USA). The postural stability and limits of stability were assessed with the device of Biodex Biosway Portable Balance System. Body composition evaluated with TANITA BC-418 Segmental Body Compositon Analyser.