Akciğer kanserli hastaların egzersiz kapasitesi fiziksel aktivite düzeyleri ve solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of exercise capacity physical activity levels and pulmonary function in patients with lung cancer
- Tez No: 474734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BOŞNAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Akciğer kanseri tüm dünyada en sık görülen ve agresif seyreden bir kanser türüdür. Cerrahi rezeksiyon, kemoterapi ve radyoterapi tedavileri hastaların fiziksel fonksiyonlarını etkilemektedir fakat literatürde bu konuyu araştıran çalışmalar sınırlıdır. Çalışmanın amacı remisyondaki akciğer kanserli bireylerin egzersiz kapasitesi, solunum fonksiyonları, fiziksel aktivite seviyesi, solunum ve periferik kas kuvveti, dispne, yorgunluk, uyku kalitesi, depresyon, öksürük ve yaşam kalitesinin araştırılmasıydı. 21 akciğer kanserli birey ile 19 sağlıklı birey karşılaştırıldı. Egzersiz kapasitesi 6-DYT ve kardiyopulmoner egzersiz testi, solunum fonksiyonları spirometre, solunum kas kuvveti ağız basınç ölçüm cihazı, periferik kas kuvveti dinamometre, dispne MMRC dispne ölçeği, yorgunluk Yorgunluk Şiddet ölçeği, fiziksel aktivite seviyesi metabolik holter, yaşam kalitesi EORTC QLQ-C30 ve FACT-L yaşam kalitesi ölçekleri, depresyon Montgomery-Âsberg Depresyon ölçeği, uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalite indeksi ve öksürük Leicester Öksürük ölçeği ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common and aggressive type of cancer around the world. Therapeutic surgical resection, chemotherapy and radiotherapy affect physical functions in patients with lung cancer but studies investigating this issue are limited in literature. We aimed to investigate exercise capacity, pulmonary functions, physical activity level, respiratory and peripheral muscle strength, dyspnea, fatigue, sleep quality, depression, cough related quality of life and quality of life in patients with lung cancer. Twenty-one curative lung cancer patients and 19 healthy subjects were compared. Exercise capacity (6MWT) and (cardiopulmonary exercise test), pulmonary functions (spirometry), respiratory muscle strength (mouth pressure device), peripheral muscle strength (dynamometer), dyspnea (MMRC dyspnea scale), fatigue (Fatigue Severity scale), physical activity levels (metabolic holter), quality of life (EORTC QLQ-C30) and (FACT-L quality of questionnaires), depression (Montgomery Âsberg Depression scale), sleep of quality (Pittsburgh Sleep Quality index) and cough (Leicester Cough Questionnaire) were evaluated.