8 haftalık core egzersiz programının güreşçilerde denge, esneklik ve çeviklik düzeyleri üzerine etkisi
The effect of 8 weeks core exercise program on the level of balance, flexibility and agility of wrestlers
  1. Tez No: 474761
  2. Yazar: MUSTAFA DURNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM CİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, düzenli olarak güreş antrenmanı yapan güreşçilerin antrenmanlarına ek olarak 8 hafta süre ile uygulanacak olan core egzersizlerin, güreşçilerin denge, esneklik ve çeviklik düzeylerine etkisini incelemektir. Bu araştırma, kontrol grubu ve deney grubunda 18 yaşından büyük toplam 22 güreşçi ile gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunu 8, deney grubunu 14 güreşçinin oluşturduğu bu çalışmada kontrol grubu, sadece rutin güreş antrenmanlarına devam ederken, deney grubu ise güreş antrenmanlarına ek olarak 8 hafta boyunca core egzersiz çalışmalarına da dahil edilmiştir. Ölçümler sonucunda elde edilen verilerin istatiksel analizinde SPSS (Ver.20) paket programı kullanılmıştır. Bütün istatistiksel yöntemler için yanılma düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir ve P0,05).
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the effect of core exercises, which will be applied for 8 weeks in addition to wrestling the training on the balance, flexibility and agility performance of wrestlers who regularly perform wrestling. This study was conducted with 22 wrestlers aged 18 years or older in the control group and the experimental group. In this study, where the control group consisted of 8 wrestlers and the experimental group consisted of 14 wrestlers, the experimental group was included in core exercise studies for 8 weeks in addition to the wrestling exercises, while the control group continued only routine wrestling exercises. SPSS (Ver.20) package program was used for the statistical analysis of the data obtained as a result of the measurements.