Ekstra ağırlıkla uygulanan su içi ve kara pliometrik antrenmanlarının 15-17 yaş grubu basketbolcuların bazı fiziksel ve fizyolojik özellikleri üzerine etkisi
The effects of aquatic and land pliometric trainings with additional load on some physical and physiological features of 15-17 age group basketball players
  1. Tez No: 474794
  2. Yazar: ALİ ERDEM CİĞERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM CİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Uygulanan bu çalışmada ekstra ağırlıklı uygulanan su içi ve kara pliometrik egzersizlerin 15-17 yaş grubu basketbolcuların bazı fiziksel ve fizyolojik özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 12 su, 11 kara ve 11 kontrol olmak üzere toplam 34 basketbol oyuncusu katılmıştır. Deneklerin yaş, boy ve kilo ortalamaları sırasıyla su grubu için 15,67±0,78, 180,00±6,45, 71,24±10,87; kara grubu için 15,64±0,67, 177,45±7,72, 73,70±13,31; kontrol grubu için 16,18±0,75, 180,36±10,46, 74,84±20,77 olarak bulunmuştur. Su ve kara grupları vücut ağırlıklarının %10'una denk gelen ağırlık yelekleri ile 9 haftalık pliometrik antrenman programına katılmışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of aquatic and land pliometric trainings with additional load on some physical and physiological features of 15-17 age group basketball players were searched. 12 aquatic, 11 land and 11 control totally 34 basketball players participated in the study. the average age, height and weight of subjects were respectively 15,67±0,78, 180,00±6,45, 71,24±10,87 for aquatic group; 15,64±0,67, 177,45±7,72, 73,70±13,31 for land group and 16,18±0,75, 180,36±10,46, 74,84±20,77 for control group. 9 week pliometric trainings were applied by aquatic and land groups with additional load which was equal to 10% of body weight.