Farklı yüzey işlemleri uygulanan monolitik seramik sistemlerde eskitme sonrası translusensi ve renk değişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different surface treatments on the translucency and color stability of monolithic ceramic systems after accelerated aging
- Tez No: 474802
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE TURHAN BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı yüzey işlemleri uygulanmış monolitik seramik sistemlerde eskitme sonrası renk ve translusensi değişimlerini değerlendirmektir. Monolitik zirkonya (Zirkonzahn Prettau) ve lityum disilikat seramik (IPS e.max Press LT) materyallerinden disk şeklinde örnekler hazırlanmıştır. Örnekler yüzey işlemine göre üç alt gruba ayrılmıştır (n=9, G grubu: glaze, L grubu: polisaj kiti ve P grubu: polisaj kitini takiben polisaj patı). Renk ölçümleri, UV eskitme işlemi öncesi ve sonrasında spektrofotometre cihazı (Vita Easyshade Advance 4.0, Vita Zahnfabrik, Bad Säckingen, Almanya) ile gerçekleştirilmiştir. L*, a*, b*, parametreleri kaydedilerek ΔE ve TP (Translusensi Parametresi) değerleri hesaplanmıştır. Veriler; Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve post-hoc testler ile analiz edilmiştir (pL, G). IPS e.max Press materyalinde gerçekleşen renk değişimi ise uygulanan yüzey işlemlerinden etkilenmemiştir. IPS e.max Press materyali; Zirkonzahn Prettau materyalinden çok daha translusent bulunmuştur. İki materyal grubunda da uygulanan yüzey işlemleri arasında TP değerleri açısından istatistik olarak anlamlı farklılık görülmemiştir. Eskitme sonrası translusensi değerleri iki materyal grubunda düşmüştür ancak bu düşüş klinik olarak algılanabilir seviyenin çok altındadır. Yüksek estetik gereksinimin mevcut olduğu ön bölge restorasyonlarında monolitik zirkonya yerine, lityum disilikat seramik materyalinin daha iyi bir tercih olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the influence of surface treatments and aging procedures on the translucency and color stability of monolithic ceramic systems. Disc-shaped specimens for each material; monolithic zirconia (Zirkonzahn Prettau) and lithium disilicate monolithic glass-ceramic (IPS e.max Press LT) were prepared according to the manufacturer's instructions. The specimens were divided into three groups according to the surface treatments (n=9, Group G:Glazing, Group L: Rubber polishing system and Group P: Rubber polishing system followed by polishing paste.) Color measurements were performed before and after UV aging process, using a spectrophotometer device (Vita Easyshade Advance 4.0, Vita Zahnfabrik, Bad Säckingen,Germany). L*, a*, b*, parameters were recorded and ΔE and TP (Translucency Parameter) values were calculated. Data were statistically analysed using Mann Whitney U, Kruskal-Wallis and post-hoc tests (pL, G). Color change value was not affected by the surface treatment for the IPS e.max Press after aging. IPS e.max Press showed significantly greater translucency than Zirkonzahn Prettau material. There were no significant differences in TP values between the surface treatments applied to the two groups of materials. TP values of both material groups decreased after aging but these changes were not clinically perceptible. Lithium disilicate glass ceramic considered to be a better choice than monolithic zirconia for the restorations in the anterior region which highly esthetic requirements are demanded.