Makrofajlarda neopterin ve IP-10 üretimlerine interlökin 33'ün etkileri
Interleukin-33 effects of neopterine and IP-10 products in macrophages
- Tez No: 474825
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnterlökin-33, İnterlökin-1 (İL-1) ailesinin yeni üyesi olarak 2005 yılında keşfedilmiştir. İL-33'ün Tip 2 immün yanıt yönünde çalıştığı ileri sürülmektedir. Bu tezde İL-33'ün değişik sitokinlerle ön uyarımlı ve uyarımsız makrofajlarda neopterin üretimi üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Bu sitokinin makrofajlardaki neopterin düzeyleri üzerine olan etkileri literatürde ilk olarak bu çalışmada ölçümlenmiştir. Bu amaç için J774.1 makrofaj hücre hattı kullanılmıştır. Makrofajlar öncelikle M1, M2a ve M2c yönüne kutuplaşabilmeleri amacıyla İL-4, İL-10, İL-13 gibi uygun sitokinlerle muamele edilmiştir, sonra bu kutuplaşmış makrofajlara İL-33 eklenerek yangısal biyobelirteçler olan neopterin ve interferon gama-uyarımlı protein 10 (IP-10) düzeyindeki değişimler ELISA ile ölçümlenmiştir. Eş zamanlı olarak nitrit (NO2) düzeyleri Griess yöntemiyle ölçülmüştür. Bu çalışmada, İL-33'ün (100ng/mL) tek başına uzun süreli uyarımıyla J774.1 hücre hattında istatistiki önemli yüksek neopterin üretimene neden olduğunu gösterdik. IP-10 üretimleri ise etkilenmedi. İFNγ, İL-4, İL-10 ve İL-13 gibi sitokinler ve LPS kullanarak plastisitelerini etkilediğimiz hücrelerde İL-33'ü farklı sürelerle uyguladık.
Özet (Çeviri)
Interleukin-33 is classified as a new member of interleukin-1 family cytokines in 2005. It is suggested that IL-33 leads to Type 2 immune response. This study was aimed to explore the effect of IL-33 on neopterin synthesis in pre-treated macrophages with various cytokines and untreated ones. The effect of this cytokine on neopterine levels in macrophages was firstly investigated in this study. J774.1 macrophage cell line was used for the purpose. Macrophages were polarized skewed to M1, M2a and M2c via cytokine cocktails, İL-33 was added. Then, neopterin and Interferon gamma-induced protein 10 (IP-10) as inflammatory markers were measured by ELISA. Nitrit (NO2) levels were synchronically measured by Griess reaction. In this study, we showed that prolonged induction via IL-33 alone (100ng/mL) causes to statistically significant elevation in neopterin synthesis in J774.1 cell line, whereas it did not result in changes in IP-10 production. We applied various cytokines, such as IFNγ, IL-4, IL-10 and IL-13, and lipopolysaccharide in order to drive macrophages to different plasticity patterns, and we used IL-33 in time point studies.