Investigating stages of concern and technology integration self-efficacy beliefs of English language pre-service teachers
İngilizce öğretmen adaylarının kaygı aşamalarının ve teknoloji entegrasyonu öz yeterliliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 475047
  2. Yazar: HALİL KAYADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DELİALİOĞLU, DR. ŞENÖM TUĞBA YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmanın amacı İngilizce öğretmen adaylarının kaygı aşamalarını ve teknoloji entegrasyonu öz yeterliliklerini araştırmaktır. Çalışmada gömülü karma araştırma yöntemi kullanılmış olup, Kaygı Aşamaları ve Teknoloji Entegrasyonu Özyeterliliği ölçeklerinden faydalanılmıştır. 24 İngilizce öğretmenliği öğretmen adayı, teknolojiyi tasarlayarak öğrenme (TTO) etkinliklerinin bulunduğu derse bir dönem boyunca katılmışlardır. Çalışmanın sonuçlarına göre; öğretmen adaylarının Sonuç kaygı aşamasının ön-test ve son-testleri arasında anlamlı farklılık bulunurken, diğer kaygı aşamaları olan Farkındalık, Bilgi, Kişisel, Yönetim, İşbirliği ve Yeniden odaklanmanda anlamlı farklıklıklar bulunmamıştır. Ayrıca öğretmen adaylarının teknoloji entegrasyonu öz yeterliliklerinde de anlamlı farklılık bulunmuştur. Görüşmeler neticesinde ortaya çıkan bulgular öğretmen adaylarının kaygıları ve teknoloji entegrasyonu öz yeterlilikleri hakkında önemli bilgiler sunmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma Öğretim İlke ve Yöntemleri dersi kapsamında uygulanan TTO etkinliklerinin teknoloji entegrasyonu sürecinde öğretmen adaylarının bilgi ve becelerine katkı getirdiğini açıklamaktadır. TTO aktivitelerine katılan öğretmen adayları, öğrencilerin öğrenmelerini ve derse olan tutumlarını olumlu yönde etkileyecek teknolojiyle bütünleştirilmiş ders tasarlayabilme konusunda bilgi sahibi olmuşlardır. Bir diğer taraftan, çalışmanın bulguları öğretmen adaylarının eğitim fakültesi müfredatında teknoloji entegrasyonuna maruz kalmalarının önemini ortaya koymuştur. Son olaraksa, bulgular öğretmen adaylarına teknoloji ile bütünleştirilmiş dersleri gözlemesi, ders planlarının uygulanması için fırsatların sunulmasının ve bu süreç içerisinde desteklenmesinin onların gelecek uygulamlarındaki eylemlerini sürdürme şansını artıracağını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate Stages of Concern and technology integration self-efficacy beliefs of English language pre-service teachers. An embedded mixed methods design was implemented in which Stages of Concern Questionnaire and technology integration self-efficacy belief survey were utilized. 24 English language pre-service teachers participated in a semester long course in which they involved in Learning Technology by Design (LBD) activities. Results of the study indicated that there was a significant increase in“Consequence”stage from pre-test to post-test scores. However, the results showed no significant difference in Unconcerned, Informational, Personal, Management, Collaboration and Refocusing stages. There was also a significant difference in technology integration self-efficacy beliefs of pre-service teachers from pre-test to post-test scores. The findings from interviews provided in-depth insights about concerns and technology integration self-efficacy beliefs of pre-service teachers. Overall, the present study explains that LBD activities implemented in the Instructional Principles and Methods course are influential on the technology integration process by helping pre-service teachers gain new knowledge and skills. Especially, the pre-service teachers involved in LBD activities acquired how to design technology integrated lesson activities that can promote the learning and attitudes of students. Besides, the findings pointed out that it is particularly critical for pre-service teachers to be exposed to technologies throughout the curriculum in the college of education. Moreover, providing opportunities for pre-service teachers to observe the real classroom environments in which technology is integrated, to practice technology integrated lesson plans and supporting them in this process can increase the chance of sustaining their course of action for the future implementations.