Gıda üretim endüstrisinde güneş enerji sistemlerinin kullanılabilirliği, ekonomik getirileri ve uygulanabilecek devlet teşvikleri
Availability of solar energy systems in food production indusrty, economic benefits and government incentives that can be applied
  1. Tez No: 475250
  2. Yazar: İBRAHİM KUZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Gıda Mühendisliği, Economics, Energy, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünya, farklı enerji kaynaklarına sahiptir. Fosil yakıtlar, nükleer enerji kaynakları ve yenilenebilir enerji kaynakları bunlardan bazılarıdır. Modern dünya düzeni ise her geçen gün daha fazla enerji ihtiyacı oluşturmaktadır. Bu da insanları farklı enerji kaynaklarına yönelmeye zorlamaktadır. Fosil yakıtlar, çevre kirliliğine yol açmakta ve gelecekte tükenecek kaynaklardır. Kömür ve petrol kaynaklarına sahip ülkelerin bu kaynakları kullanması gayet doğaldır. Lakin diğer ülkeler bu kaynakları kullanmak için bir bedel ödemek zorundadır. Aslında fosil yakıtları kullanarak bu bedel haricinde dünya ekosistemine de bedel ödetilmektedir. Çevre kirliliğinin en önemli sebebi olan bu yakıtların yakın bir gelecekte tükenecek olmasına bir yandan üzülmek diğer yandan sevinmek kaçınılmazdır. Diğer bir enerji kaynağı olan nükleer enerji kaynakları, hali hazırda dünya genelinde yüksek kullanım oranına sahip değildir. Hammaddenin işlenmesi ve enerji açığa çıkaran reaksiyonların gerçekleştirilmesi için büyük ve masraflı nükleer enerji santrallerinin yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda enerji açığa çıkaran reaksiyonlar sonucu oluşan kimyasal atıklar ve ekipmanların soğutmasından sonra açığa çıkan sıcak su doğayı hem kirletmekte hem de ekosistemin yapısını bozmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları ise diğer enerji kaynaklarından daha fazla kullanım önceliğine sahip olmalıdır. Çünkü enerji için ihtiyaç duyulan kaynak sonsuz ve enerji eldesi sonrası ortaya çıkan atık yok denecek kadar azdır. Bu sistemlerin gözle görülür tek negatif özelliği ise görsel olarak pek hoş durmamasıdır. Kaba ve çok yer kaplayan bu sistemler, pozitif özellikleri göz önünde bulundurulacak olursa kullanılması büyük önem arz etmektedir. Güneş enerjisi en önemli yenilenebilir enerji kaynağıdır. Her gün dünya ihtiyacının 20.000 katı gün ışığı enerjisi yeryüzüne ulaşmaktadır. Sistem verimleri henüz çok düşük olsa da eninde sonunda bu enerji en önemli enerji kaynağı olacaktır. Gıda üretim endüstrisi, kullanılan enerji yoğunluğu dikkate alındığında yenilenebilir enerji kullanımı, özellikle de güneş enerjisi kullanımı ile doğru bir rotaya girmiş olacaktır. Çünkü genellikle +200oC ile -40oC arasında kullanılan sıcaklıklarda yapılan üretim ve üretim dışı işlemler kolaylıkla güneş enerjisinden karşılanabilmektedir. Doğru uygulanacak devlet teşvikleriyle yatırımlar hızlanacak, üretim ve enerji maliyetleri azalacaktır.
Özet (Çeviri)
The Earth has various energy sources. Fossil fuels, nuclear and renewable energy sources are some of them. Modern world is creating energy needs more day by day; and thus forcing people to search for different sources. Not only do fossil fuels lead to environmental pollution but they are highly lkely to deplete in the future, as well it's typical of countries having coal and oil to use these resources. However, the others have to pay fort hem. As a matter of fact, apart from this cost, it's the ecosystem that made to pay the price by using fossil fuels. It's inevitable to feel both pleased and sorry for the fact that these fuels, which cause pollution, will come to an end. Nuclear energy sources, another source of energy, do not currently have a high rate of use worldwide. Large and costly nuclear power plants needs to be built in order to process the raw metarials and to produce energy-efficient reactions. At the same time, the energy-causing reactions are the result of the chemical wasted that are formed and the hot water that is released after the cooling of the equipment both pollute the nature and disrupt the structure of the ecosystem. Renewable energy sources should have greater use priority than other energy sources. Because the resource needed for energy is infinite and the waste generated after the end of energy is not enough to be tried. The only negative visible characteristic of these systems is that they are not visually appealing. It is of great importance to use these systems if their positive characteristics are taken into account. Solar energy is the most important renewable energy source. The Earth receives 20.000 times as much energy as it needs everyday. Although renevable energy system efficiency is still low, it ultimately will be the most significant one. Considering the energy intensity of food industry, the use of renewable energy, especially with the use of solar energy, will be in the right directions. Because the production and non-production processes usually performed at temperatures between +2000C and -400C can easily be met by solar energy. With the government incentives that will be implemented correctly, investments will speed up, production and energy costs will decrease.