Tüketici deneyimlerinin tekrar ziyaret etme niyetine etkisinde ekolojik dünya görüşünün düzenleyici rolü: Yeşil Oteller örneği
The impact of customer experiences on revisit intention with in moderati̇on role of the ecologi̇cal worldview: The example of green hotels
  1. Tez No: 547096
  2. Yazar: ASLIHAN KEMENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KIZILIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otel Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı yeşil otelleri ziyaret eden otel müşterilerinin konaklamadıkları süre boyunca edinmiş oldukları deneyimin tekrar ziyaret niyetlerine etkisini ve bu etkide otel müşterilerinin ekolojik görüşlerinin düzenleyici rolünü belirlemektir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de faaliyet göstermekte olan yeşil otelleri ziyaret eden otel müşterileri oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşmanın mümkün olmaması nedeniyle örneklem alma yoluna gidilmiştir. 389 otel müşterisine anket formu doldurtulmuştur. Anket formları olasılıklı olmayan örneklemler için önerilen kolayda örneklem metoduyla toplanmıştır. Anket formları Nisan 2018- Aralık 2018 tarihleri arasında müşteriler ile yüz yüze iletişime geçirilerek doldurtulmuştur. Araştırma kapsamında toplanan veriler SPSS ve Amos istatistik programları aracılığıyla analize tabi tutulmuştur. Etki ölçümünde Amos Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılırken, düzenleyici etki ölçümünde SPSS Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde deneyim boyutlarından duyusal, duygusal, davranışsal ve ilişkisel deneyimin tekrar ziyaret niyeti üzerinde olumlu yönde anlamlı etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ancak davranışsal deneyimin tekrar ziyaret niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca ekolojik dünya görüşünün deneyim boyutları ile tekrar ziyaret niyeti arasında düzenleyici rolünün olduğu yapılan analizler sonucunda tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulguların bundan sonraki çalışmalara ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the impact of the experience of the hotel guests visiting the green hotels on the re-visiting intentions during their stay and the moderation effect of the ecological views of the hotel customers. The universe of the study consisted of customers who visited hotel green hotels which are active in Turkey. Since it was not possible to reach the whole universe, sampling was made. A questionnaire was completed for 389 hotel customers. Questionnaires were collected using the easy sampling method. The questionnaires were filled in by face-to-face communication with customers between April 2018 and December 2018. The data collected in the study were analyzed by SPSS and Amos statistical programs. Amos Structural Equation Modeling was used in the path analysis and SPSS regression analysis was used in the moderation impact measurement. When the results of the study were examined, it was determined that the sense, feel, think and relate experience had a positive effect on the revisit intention. However, it was determined that act experience had no significant effect on the revisit intention. In addition, it was determined that the ecological worldview has a moderation effect between experience dimensions and revisit intention. The findings of the study are expected to shed light on future studies.