Yeni liberal düzende emek piyasasına ilişkin yeni tahayyüller: Esnek emek talebinden anlık emek talebine (Turizm sektöründe öğrenci emekçiler örneği)
Latest fancies regarding labour market in the neoliberal order: From a flexible labour market to an instantaneous labour demand (The case of student employees in tourism)
- Tez No: 475298
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, turizm sektöründe öğrenci istihdamını konu almaktadır. Gündelik çalışma biçimleri yaygınlaşırken emek talebi açısından yaş, cinsiyet vb. özellikler yanında bir diğer özelliğin daha belirleyici hale geldiği gözlemlenmektedir. Bu, öğrenci emeğidir. Özellikle üniversite öğrencilerinin birçok farklı alanda gündelik işlerde çalışması gittikçe yaygınlaşmaktadır. İşin gerektirdiği nitelik, deneyim vb. kriterlerden çok, öğrencilik durumunun kendisi bu işlerde birincil tercih nedenidir. Bu kapsamda öğrenci emeği ideal bir emek rezervi konumundadır. Antalya özelinde öğrencilerin turizm sektöründe ajans adı verilen kurumlara bağlı kongre turizmi organizasyonlarında çalıştıkları görülmektedir. Bu kapsamda ajanslar, öğrencileri işe yönlendiren istihdam bürosu işlevi görmektedir. Bu tez çalışması, bu çerçevede iki olguyu incelemektedir: Bunlardan biri geçici çalışmanın yaygınlaşması bir diğeri ise günlük/kısa süreli işlerde belirli alanlarda yoğun olarak çalışan ancak hakkında yeterli bilimsel araştırma yapılmayan öğrenci istihdamıdır. Bu kapsamda çalışmanın temel amacı bu olguların piyasa merkezli neoliberal birikim rejimi lehine anlık kullanıma hazır bir işgücü kaynağı yaratmak için emek piyasalarına ve çalışma ilişkilerine yönelik olarak yürütülen sistematik çabaların bir yansıması olduğunu ortaya koymaktır. Bu çalışma, saha araştırması bulgularıyla bu emek rezervinin anlık boyutlarını resmetmektedir. Araştırma kapsamında; kongre, toplantı gibi otel organizasyonlarında çalışan Akdeniz Üniversitesi öğrencisi 24 kişiyle ve 1 ajans sahibi ile yarı yapılandırılmış soru formu kullanılarak yüz yüze derinlemesine görüşülmüştür. Saha araştırması kapsamında öğrencilerin çalıştığı işlerin 3-5 gün gibi kısa süreli olduğu görülmüştür. Çalışma koşulları, ücretler gibi uygulamaların ise gidilen işe göre farklılaştığı gözlemlenmiştir. Bu işler için bir hafta ya da bir gün öncesinden, bazı durumlarda ise birkaç saat öncesinden öğrencilere haber verilebildiği bunun da gidilen işe göre farklılaştığı görülmüştür. Bu kapsamda öğrencilerden talep edilen bu emeğin esnek olmasının ötesinde anlık bir boyuta ulaştığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates student employees in tourism. As known well much of the workforce intensified in casual works is preferred by their specific traits sex, age, ethnicity, etc. It has been observed that the demand for student labour in casual works is increasing as well. Especially on-demand employment of the university students has been widening in many different areas. Being a student itself rather than skill or experience is the main reason to be employed in contingent jobs. In this respect student labour is a useful part of the reserve army of labour. In the case of tourism in Antalya university students are mainly recruited by so-called agencies for the events such as symposium, congress, conference and festival. It can be argued that in reality the so-called agencies function as an employment agency. In this framework this dissertation examines two facts: rising on-demand employment and student labour in contingent jobs on which there is no scientific research. The main aim of this study is to show that these two facts are a reflection of the struggle conducted systematically towards labour market and labour relations to create a docile labour ready for use on-demand employment in favour of neoliberal accumulation regime. In this study based on a fieldwork I try to have a deep understanding of student employment on daily basis in tourism. In this context, I interviewed face to face with 24 student employees studying at Akdeniz University and with a person running an agency by using a semi-structured questionnaire. All of respondents stated that they can get jobs just for 3-5 days during the events which are symposium, congress, conference and festival, and that wages and other working conditions change all time. Students are called for these jobs one week or one day before –sometimes just a couple of hours before. My argument is that the phrase disposable labour seems highly convenient to discuss this kind of employment.