Turkish adaptation of the Intuitive Eating Scale-2
Sezgisel Yeme Ölçeği-2'nin Türkçe adaptasyonu
  1. Tez No: 475392
  2. Yazar: EGENUR BAKINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE CİHAN BOLAK BORATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı ABD'de geliştirilen Sezgisel Yeme Ölçeği-2'yi Türkçe'ye adapte etmek ve Türk popülasyonda geçerlik ve güvenilirlik analizlerini yapmaktır. SYÖ-2 orijinal halinde 23 madde ve 4 alt ölçeğe sahiptir: Duygusal Değil Fiziksel Sebeplerle Yeme, Yemeye Şartsız İzin Verme, Açlık ve Doygunluk İpuçlarına Güvenme ve Vücut-Yemek Seçim Uyumu. İlk çalışmada SYÖ-2'nin Türkçe versiyonunun faktör yapısını değerlendirmek için keşfedici faktör analizi uygulanmış ve orijinal çalışmadakine benzer bir şekilde dört faktörlü bir yapı bulunmuştur. Türkçe versiyonunda biri düşük KMO değeri ve biri kendi faktörüne düşük şekilde yüklenmesi sebebiyle iki madde çıkarılmıştır. Geçerlik ve güvenirlik analizleri normal popülasyondan 264 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar SYÖ-2'nin Türkçe versiyonunun sezgisel yemeyi ölçmede geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğunu ortaya koymuştur. İkinci çalışmada 271 kişilik bir başka örneklemde dörtlü faktör yapısının iyi bir şekilde uyum gösterip göstermediğine doğrulayıcı faktör analizi yoluyla bakılmıştır. İkinci çalışmanın bir başka amacı SYÖ-2'nin dört faktörünün daha yüksek bir faktöre, sezgisel yemeye, yüklenip yüklenmediğini görmektir. Sonuçlar faktör yapısının bir başka örneklemde de yeterli şekilde uyduğunu ve 'Yemeye Şartsız İzin Verme' faktörü dışındaki faktörlerin Türk örneklemde sezgisel yemeye yüksek düzeyde yüklendiğini göstermiştir. Sonuç olarak bu çalışmanın sonuçları SYÖ-2'nin Türk yetişkin popülasyonda geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğunu ortaya koymuştur. SYÖ-2'nin Türkçe versiyonu fiziksel açlığı duygusal açlıktan ayırt edemeyen bireylerin saptanması için faydalı bir araç olabilir. Bulgular, çalışmanın sınırlıkları, klinik çıkarımlar ve gelecek çalışmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to adapt the Intuitive Eating Scale-2, which was originally developed in the USA, to Turkish and to assess its reliability and validity in the Turkish population. The IES-2 was originally developed to contain 23 items and 4 subscales: Eating for Physical Rather Than Emotional Reasons (EPR), Unconditional Permission to Eat (UPE), Reliance on Hunger and Satiety Cues (RHSC) and Body-Food Choice Congruence (B-FCC). In the first study, an exploratory factor analysis was conducted to evaluate the factor structure of the Turkish IES-2 and it revealed a similar four-factor structure as in the original study. 2 items were omitted from the Turkish IES-2 due to low KMO value and low primary loading. Reliability and validity study was conducted with 264 people from the normal population. Results indicate that the Turkish IES-2 is a reliable and valid scale for the assessment of intuitive eating. In the second study, it was checked if the four-factor structure could be confirmed with a different sample of 271 participants through confirmatory factor analysis. Another aim of the second study was to check if the four factors of the IES-2 load on to a higher factor, intuitive eating. The results indicated that the data fit well and the four-factor structure was confirmed with a different sample. A second-order CFA revealed an overall acceptable fit and except for UPE, first-order factors loaded highly on to higher-order intuitive eating factor in the Turkish sample. Consequently, the results of the present study demonstrated that IES-2 is a valid and reliable instrument for adult population in Turkey. The Turkish IES-2 can be a useful tool for identifying individuals who do not have the ability to distinguish physical hunger from emotional hunger. The findings are discussed along with the limitations and clinical implications of the study and with suggestions for future research.