A discourse analysis of the European Union's institutionalized securitization of migrants and their movement across the border
Avrupa Birliği'nin göçmenleri ve onların sınır ötesi hareketlerini güvenlikleştirmesine ilişkin bir söylem analizi
- Tez No: 475441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR UYAN SEMERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünya bugün, II. Dünya Savaşı'ndan bu yana, çoğunluğunun Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan Avrupa'ya gelenlerin oluşturduğu en büyük mülteci hareketiyle karşı karşıya. Son dönemde Avrupa'da terörizmin yükselişi, göç eden nüfusun büyük bir kısmını oluşturan Müslümanlara karşı büyük bir öfkeye neden oldu. Bu durum, Avrupa'da ciddi bir siyasi kargaşaya sebep olurken, Avrupa Birliği ülkeleri arasında sağcı ve göç karşıtı partilerin sayısı arttı. Yaşanan siyasi baskı Avrupa Birliği'ni göçmenlere karşı daha zor ve sert bir yaklaşım benimsemeye zorladı. Bu tez, Avrupa Birliği Komisyonu'nun, 2016 yılında Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan gelen göçmenleri kurumsal olarak nasıl bir güvenlik problemi haline getirdiğini incelemeyi amaçlıyor. Avrupa Birliği resmi web sitesi baz alınarak söylem analizi vasıtasıyla yapılan çalışmada anahtar kelimeler: göçmen, mülteci, güvenlik, Frontex, Avrupa sınırları ve Sahil Güvenlik Ajansı olarak belirlendi. Bulgular; sınırlar, sınır geçişleri ve göçmenlerin 'güvenlik' konusu ile bağlantısını doğruluyor. İnceleme, Avrupa Birliği'ne giren Müslüman topluluklarının ötekileştirilmesinin, mevcut Avrupa toplulukları ile göçmen toplulukları arasındaki gerilimi nasıl daha da şiddetlendirdiği üzerine bir not ile sonuçlanıyor.
Özet (Çeviri)
The world is now facing the largest refugee population since the end of World War II, many of whom have come into Europe from the Middle East and North Africa. Furthermore, the rise of terrorism in Europe has caused massive anger towards Muslim populations, the majority of the migrant population. This has posed serious political upheaval throughout Europe resulting in the prominence of rightist and anti-migrant parties throughout European Union countries. This political pressure has forced the European Union to take an institutionally harder approach towards the migrants. This paper examines the ways in which the European Union through the European Commission has institutionally securitized the migrants flowing into the continent from the Middle East and North Africa during 2016. It does so through a discourse analysis looking at all documents on the European Union's official website with all of the keywords: migrant, refugee, security, Frontex, and the European Border and Coast Guard Agency. The findings conclude a linking between security and the migrants, their crossing of the border, and the border itself. The paper concludes with a note on the ramifications of the 'Othering' of Muslim communities coming into the European Union and how it will only further exacerbate tensions between existing European communities and migrant communities.