Firmaya özgü yetenekler ve yaşam boyu gelir ilişkisi
The relationship between firm specific capital and the life-time earning
- Tez No: 475506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bireylerin bir firmada çalışırken firmaya özgü yetenek kazanımlarının yaşam boyu gelirlerine etkisinin varlığına dair tartışmalar işgücü iktisadında süregelen bir konudur. Literatürde, çalışanların aynı firmada istihdam ilişkisinin devam etmesinin ücretleri üzerinde artıcı bir etkiye sahip olup olmadığı konusunda analizler yapılırken özellikle kıdem getirisi, ücretlerin firmaya ilişkin bileşeni olarak görüldüğünden üzerinde durulan alan olmuştur. Bu doğrultuda bu tezin konusu da çalışanların firmaya özgü yetenek kazanımlarının genel işgücü piyasası tecrübesi ile de karşılaştırılarak bireylerin yaşam boyu gelirleri ile ilişkini analiz etmektir. TÜİK Hanehalkı İşgücü Anketi Mikro Veri Seti kullanılarak 2004-2015 yılları için havuzlanmış yatay kesit veriden hareketle yapılan tahmin sonucunda 10 yıllık kıdemin ücret üzerindeki yaratacağı artış lise altı mezunu erkek çalışanlar için %2.6, lise mezunları için %7, üniversite mezunları için ise %11.8 olarak elde edilmiştir. İkinci olarak ise 2012-2015 arası yıllara ilişkin dört yıllık Gelir ve Yaşam Koşulları Anketi Panel Data kullanılarak Multinomial Logit Model ve fark içinde fark yöntemleri kullanılarak çalışanların, sektör, meslek ve iş değiştirme kararları ile bu değişikliklerin ücretleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu doğrultuda ücret değişimi, çalışma saatlerindeki azalma, formel sektöre geçme, sağlık durumu, eğitim gibi faktörlerin bu kararları ne ölçüde etkilediği analiz edildikten sonra özellikle sektör değişikliğinin ücret artışı getirdiği görülmüştür. Bu bağlamda, beşeri sermayesini veya bir diğer ifade ile tecrübesini diğer sektöre taşımayı başaranlar için bu durumun sektörden elde edilen bir kazanca yol açtığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is an outgoing debate in labor economics over the existence of a relationship between firm-specific skills of the individuals and their life-time incomes. The vast amount of studies in the literature which has analyzed the relationship between continuity in working in the same firm and the change in wages, the focus has been specifically given to the return to tenure as it is seen one of the firm-specific components of the wages. In this context, the subject matter of this thesis is to investigate the relationship between the firm-specific skills of the employees and their life-time incomes along with their overall experiences in the labor market. As a result of using pooled cross section for the years 2004-2015 by using TURKSTAT Household Labor Force Survey Micro Data, the estimated return to 10 years of job tenure raise the wage of low-educated workers by 2.6%, high school graduates by 7% and university graduates 11.8%. Using the Multinomial Logit Model and Difference in Differences methods by using the Income and Living Conditions Survey Panel Data for the years 2012- 2015, the decisions of the sector, occupation and job change of the workers and their effects on wages were investigated. After analyzing how wage change, decrease in working hours, transition to formal sector, health status, education affected these decisions, it was seen that especially sector switch brought wage increase. It is concluded that for those who have succeeded in carrying out the human capital or experience in other sectors gain sector pay.